Bitcoin’in gerçek değeri

09:00
28 Nisan 2014
Okuma Süresi: 3 Dakika

Bitcoin hakkında az ya da çok ilgisi olan herkesin öncelikli olarak ağırlık verdiği şeylerin başında “fiyat” gelmektedir. Hepimiz, hemen hemen her zaman Bitcoin ve diğer kriptopaların gerçek değerini, fiyatları üzerinden ölçeriz. Ya da daha doğrusu, bu hataya düşeriz.

Herkesin bildiği üzere Bitcoin fiyatlarının oldukça volatil olmasından ötürü fiyatla ilgili tartışmalar da her zaman gündemde. Gerek 2013 sonunda yaşanan büyük artış gerekse son aylarda yaşanan düşüşler herkesin kafasında şu soru işaretinin belirmesine sebep oluyor: “Bitcoin fiyatı nereye gidecek?”.

Ben ise bugün bu yazıda başka bir soruya dikkat çekmek istiyorum;

“Bitcoin’in satış fiyatı gerçekten bu kadar önemli mi?”

Şu bir gerçek ki, geçen sene sonunda fiyatların 1000$ seviyesini aşması Çin’in de desteğiyle gerçekleşmiş ve belki de geçmişe bakarak prematüre olarak değerlendirebileceğimiz bir artıştı. Neticede Çin’in desteğini en azından şimdilik çekmesi ile bu fiyat seviyelerinden oldukça aşağıda bir seyir izlemesi gayet normal görünüyor. 2013 sonunda Bitcoin’de yaşanan inanılmaz hızlı artış ve son aylarda borsalarda yaşanan çalkantılı, kırılgan ve yatırımcısını korkutan seyir BTC için 1000$ üstü seviyelerin anormal olduğunu ve bu seviyeler için şimdilik erken olduğunu kanıtlıyor. Gerçek hayatta, uygulamalarının henüz yetersiz olması ve geniş kitleler tarafından kabul süreci yeni yeni başlamış olan bir teknoloji için şu an geleceği kestirmek güç.

Ayrıca birçoğu yüzlerce yıldır var olan konvansiyonel finansal enstrümanların bile değerlemesinde pek çok “uzmanın” yetersiz kaldığını göz önünde bulundurursak, henüz daha birkaç yaşında olan ve tamamen deneysel aşamada diyebileceğimiz, önü çok açık olan kripto paraların geleceğini, hele ki yakın gelecekteki fiyatlarını öngörmek imkansıza yakın.

Yine de bu yazının esas konusuna geri dönmek gerekirse; “Bitcoin fiyatı aslında herkesin sandığı kadar önemli değil.”

Bitcoin fiyatına fazla takılmayın…

Elbette eğer 1000$ seviyesindeyken Bitcoin’e yatırım yaptıysanız (ki bunu yapanların sayısı hatırı sayılır derecede fazla), fiyatı sizin için önem teşkil etmektedir. Yine yatırım yapmak için doğru zamanı kolluyorsanız, gün içinde defalarca  BTC borsalarına girip grafiklerini inceliyor olmanız olası.

Gerçek şu ki, uzun vadeli olarak ve kripto Paraların hayatlarımızda gelecekte bulunabilecekleri yerleri düşünürsek, şu anki fiyatların özellikle teknolojik bir bakış açısıyla, ne kadar önemsiz olduğunu anlayabiliriz.

Şunu unutmamakta fayda var; Bitcoin’i değerli yapan şey geçmişten bugüne artan ve belki de gelecekte yine artabilecek fiyatları kesinlikle değil. Kripto Paralar çok ciddi bir teknoloji. Sadece parasal anlamda değil, kullanılabilecekleri pek çok farklı alanda çok büyük yenilikler ve kolaylıklar vadediyor.Tabi bunlarla bağlantılı olarak da fırsatları ve tehditleri beraberinde getiren başlı başına büyük bir derya.

Bu yüzden özellikle Kripto Paralara yeni yeni ilgi duyan insanların bu eko sistemi kısa yoldan zengin olma aracı veya sadece yatırım enstrümanı olarak görmemeleri, onlara bu konuyu daha iyi ve sağlıklı anlayabilme şansı verecektir.

Yani demem odur ki, son günlerde yine Çin’den gelen haberler ile sarsılan piyasalara siz siz olun fazla kulak asmayın. Şimdilik Dünya nüfusunun %90’ının hayatlarında hemen hemen hiçbir etkisi olmasa da; görünen o ki Bitcoin, (ve onunla birlikte veya bağımsız olarak hayatta kalabilecek altcoin ’ler) gelecekte yaşantımızın ciddi bir parçası olacak.

Hatırlayın! Bundan 15-20 yıl önce internet çoğumuzun hayatına henüz girmemişken bu konudan haberdar olmamıza rağmen çok ta ilgilenmemiştik. Aynı entegrasyonu kripto paralar için de görebilecek olmamız çok büyük ihtimal. Zamanla, ilgilensekte ilgilenmesekte bu teknoloji hayatımızdaki yerini alacaktır. Şimdilik alış satış fiyatlarına çok takılmayın, arkanıza yaslanın ve özellikle de teknolojiyle ilgiliyseniz heyecanla Bitcoin’in gelişimini izleyin…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar