Uzaya Bitcoin Uyduları Gönderilecek

18:17
23 Nisan 2014
Okuma Süresi: 2 Dakika

Haberin başlığını ilk okuyanların “Nasıl yani?!” dediğini duyar gibiyiz. Biz de sizler gibi ilk başta çok şaşırdık. Fakat haberi araştırınca “Nasıl yani” sorusunun yerini “Neden olmasın ki?” aldı. Bakalım sizler de bizim gibi düşünecek misiniz?

Bitcoin’in baş yazılımcılarından ve şu anda BitPay için çalışan Jeff Garzik, Uzayda Bitcoin Blockchain datalarını saklayacak bir uydu sistemi için çalıştıklarını açıkladı. Garzik, Deep Space Industries Inc. adlı bir şirket ile ortaklık kurduklarını ve dünyadaki bitcoin ağına fazladan destek sağlayacak bir bitcoin uydusunu dünya yörüngesine göndermeyi planladıklarını açıkladı.

Blockchain karasal bağlantı noktalarında ileride karşılaşılabilecek olası bir sorun anında uzayda bulunan bu uydu ile bağlantının devamlılığını hedefleyen proje hiçbir kar amacı gütmüyor. “BitSat” adını verdikleri uydunun şimdilik proje aşamasında olduğunu, her ne kadar çok cüretkar görünse de “bir şaka” olmadığını açıklayan Garzik, tek amaçlarının Bitcoin blockchain data dağılımını sonsuza dek sağlıklı ve ücretsiz tutmak olduğunu belirtti.

Projenin ilk etapta 2 Milyon $’lık bir bütçeye ihtiyacı bulunduğunu belirten Garzik, bu parayı bulmak için çeşitli çalışmalar yürüttüklerini belirtti. Jeff Garzik, bunun yanında Google’da bi tartışma grubu da kurulduğunu ve bu projeye destek vermek isteyenlerin bağış yapabilecekleri bir adresin de bağış toplamaya devam ettiğini belirtti. Bağış yapmak isteyenler için adresi aşağıda yayınlıyoruz.


Bitcoin Bağış Adresi: [[address]]

Donation of [[value]] BTC Received. Thank You.
[[error]]

Haber: Coindesk /23 Nisan 2014

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar