reklamı kapat

Bitcoin’deki Yükseliş Madenciliği Nasıl Etkiledi?

Bitcoin’deki yükseliş madencilik sektörüne de olumlu yansıdı.
20:00
18 Mayıs 2019
  • Serhat AntSerhat Ant

Bitcoin’in son 9 ayın en yüksek değerine ulaşmasıyla madencilik sektörü tekrar kendi ayakları üzerinde durmaya başladı.

Yeni yayımlanan bir DataLight araştırması, Bitcoin fiyatının madencilik zorluğunu doğrudan etkilediğini gösteriyor. Mayıs 2019’da bu ölçütlerin her ikisi de son 9 aydaki en yüksek değerine ulaştı ve madencilik sektörü küllerinden doğdu.

Umut Işığı

Madencilik sektörü uzun süren ayı piyasasının gazabına uğrayınca çok sayıda madenci kepenk indirmek zorunda kalıp piyasadan çekilmişti. Akabinde BTC aralık ayında dibi gördü ve madencilik zorluğu büyük ölçüde düşmeye başladı.

Hatta 3 Aralık’ta BTC tarihinde madencilik zorluğunda %15,1 ile en büyük 2. düşüş gerçekleşti. Daha düşük zorlukta madenciler daha fazla kazanç elde ettiği için bu gelişmeyle birlikte madencilere umut ışığı doğdu.

Madencilikte Karlılık

Bitcoin fiyatı 2 Nisan’dan itibaren yükselmeye başlayınca kripto para piyasalarına dünya genelinde ilgi yeniden artmaya başladı. 18 Nisan’da BTC madencilik faaliyetlerinde verimlilik (kar-zarar) noktası 3.550 dolar olarak ölçüldü ve BTC o zaman 5.200 dolar seviyelerindeydi. Yani Çin’deki madencilik şirketleri düşük elektrik masraflarından faydalanarak 2.000 dolar net kara geçebilecekti.

Çin dünyada madencilik sektörünün yaklaşık üçte ikisini temsil ediyor. Bu kadar büyük güce sahip bir ülke olarak Çin madencilik faaliyetlerine yasak getirmeyi düşünüyor. Utoday’in haberine göre bu durum ağın hash oranını düşürecek, dolayısıyla küçük/bireysel madenciler için madencilik yapmak daha karlı hale gelecek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.