X

Bitcoin’de (BTC) Yeni Bir Düşüş Mümkün mü? İşte Önemli Veriler

Bitcoin fiyatının yükselişi sürecek mi?
19:13
26 Mayıs 2021

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 26 Mayıs tarihinde bir kere daha 40.000 doların üzerine çıktı ve kısa süre önce başgösteren düşüşün en azından kısmen bittiğini ortaya koydu. Yatırımcıların 44.000 dolardan 30.000 dolara olan sert düşüşte yara almalarına rağmen BTC’nin yeniden 40.000 dolar üstüne çıkması, kesinlikle iyiye işaret.

Bitcoin İçin Kritik Seviye

Buna rağmen gün içerisinde birkaç kere 39.000 bandını ziyaret eden BTC’nin yönü henüz tam olarak belirlenmiş değil. Gün içerisinde 40.855 dolara kadar çıkarak haftanın en yüksek seviyesine ulaşan BTC, ayıların etkisinden tamamen kurtulabildi mi?

Ünlü kripto para analisti Cheds, Twitter üzerinden yaptığı açıklamasında Bitcoin’in kısa vadede 42.000 doları görmesini beklediğini belirtti. Cheds, buna rağmen 42.000 dolar seviyesinin devamındaki yükselişler için dikkatli olunması gerektiğini düşünüyor. BTC/USD paritesi için MA 200 seviyesinin yeniden destek haline getirilmesi analiste göre önemli bir sinyal olabilir. Bunun için de BTC fiyatının 40.600 dolar üzerinde kapanış gerçekleştirmesi gerekiyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bitcoin’in Gidişatını Etkileyecek İndikatörler

Kripto para borsalarına gönderilen BTC miktarına bakıldığında ise bunda önemli bir düşüş yaşandığı görülüyor. Glassnode tarafından aktarılan verilere de bakıldığında, Bitcoin’in sert düşüşü öncesi rekor kıran bu veri artık yavaş yavaş düşmeye ve dibe ilerlemeye başladı.

Kripto para borsalarına gönderilen BTC’lerin azalması ise olası satış baskısının azalması anlamına gelmekte. Bitcoin yatırımcılarının yine dikkat etmesi gereken bir diğer indikatör ise NVT olarak biliniyor. Glassnode tarafından aktarılan bilgilere göre Bitcoin’in NVT sinyal verisi 14 ayın en düşük seviyesine geriledi.

NVT Sinyali Daha Önce Bitcoin’e Rekor Getirdi

Bitcoin’in daha önceki hareketlerine bakıldığında, NVT sinyali 500 seviyesine ulaştığında Mart 2020’deki rekor yükselişin yaşandığı görülüyor. NVT yeniden 600 seviyesinin altına geriledi ve bu durum Mart 2020’dekine benzer bir yükselişin yaşanmasını sağlayabilir. Uzmanların uzun vadeli hedeflerinin 100.000 dolar ve üzerinde BTC fiyatına işaret etmesi de bir diğer olumlu sinyal olarak görülmekte.

Bitcoin fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 39.131 dolardan işlem görüyor ve 24 saat içerisinde %3 yükseliş elde etti. Bitcoin’in gün içerisinde volatil bir şekilde ilerlemesi bekleniyor ancak günlük ve haftalık kapanışın 40.000 dolar üzerinde olması, yatırımcıların beklediği yükseliş sinyali olacaktır.

Bütün bu verilere bakıldığında ise BTC’nin düşüş ihtimalinin, yükseliş ihtimalinden daha zayıf olduğu görülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar