reklamı kapat

Bitcoin Yükseliyor, Aramalar Yükseliyor

“Bitcoin al” aramaları, Bitcoin fiyatını adeta takip ediyor…
13:00
15 Nisan 2019

Fiyatlar yükseldikçe Bitcoin almak isteyenlerin sayısında artış yaşanıyor. Peki, bu durum fiyatların daha fazla yükselmesini engelliyor olabilir mi? Geçen ayın arama verilerine baktığımız zaman fiyat gerçekten yükseldiği zaman “Bitcoin al” aramalarının da arttığını görüyoruz.

Aramalar, Fiyatı Takip Ediyor

Google Trends verileri, “Bitcoin al” ya da “Bitcoin nasıl alınır” arama oranlarının, yalnızca fiyatlar yükseldikten sonra arttığını gösteriyor.

Yukarıdaki grafikte de görüldüğü gibi arama oranları 3 Nisan’da zirveye ulaşıyor. Yani Bitcoin fiyatı artmaya başladıktan iki gün sonra arama oranları da uzun zaman sonraki zirvesini yaşıyor. Bu grafiğe göre Bitcoin’in o tarihteki fiyatının 5.300 dolar seviyelerine kadar ulaştığını hatırlamakta da fayda var.

Bu grafikte de fiyat düştükçe aramaların ve alıma olan ilginin de fiyatı takip ederek azaldığını görüyoruz.

Fırsatı Kaçırma Korkusu

Bu grafiklere bakarak insanların, yukarı yönlü grafiklerde Bitcoin alma eğiliminin daha fazla olduğunu rahatlıkla dile getirebiliriz.

Bitcoinis’in haberine göre bu durumu fırsatı kaçırma korkusu olarak bilinen FOMO hissiyatına bağlayabiliriz. Yani insanlar fiyatın daha fazla artacağını düşünerek fırsatı kaçırmamak için alım yapma eğilimine giriyor. Ünlü danışman Nigel Green de geçtiğimiz günlerde tam olarak bu konuya değinmiş ve fiyatlardaki artışı FOMO’ya bağlamıştı. Green’in düşüncelerini bu yazımızda siz CoinTürk okurlarıyla paylaşmıştık.

Bunların yanında Bitcoin aramalarını, fiyat artışının ardından neredeyse üçe katlayan beş ülke olduğu görülüyor: Nijerya, Hollanda, Güney Afrika, Avusturya ve İsviçre.

Bu Durum Boğaların Sinyali Mi?

Önde gelen kripto para borsaları arasında yer alan Binance’in yakın zamanda yayımladığı bir rapor, tüm kripto paraların 2019 başından beri toparlama çabası içinde olduğunu ve 2018 başından beri devam eden düşüş eğiliminin son bulduğunu ortaya koyuyor.

Bitcoin’in yükselişiyle ilgili borsalar, analistler, piyasanın ünlü isimleri ve Google Trends verileri farklı farklı yorumlar yapıyor olsa da tüm kripto para dünyası yukarı yönlü eğilimden memnun gibi görünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.