reklamı kapat

Bitcoin Yarılanmasının Ardından Fiyat ve Madenciler Nasıl Etkilenecek?

Önümüzdeki senenin muhtemelen en büyük olaylarından biri Bitcoin madencilik ödüllerinin yarılanması olacak...
18:00
6 Temmuz 2019

320 günden az kalan Bitcoin madencilik ödüllerinin yarılanmasından sonra madencilere ve lider kripto paranın fiyatına ne olacağı büyük merak konusu. Bununla beraber yarılanmanın ardından madencilik ödülleri düşeceği için bazı madenciler faaliyetlerini sonlandırma yoluna gidebilir…

Bitcoin koduna kodlanan yarılanma ile madencilerin, Bitcoin ağını kontrol altında tutmaları için aldıkları ödülün azaltılmasını amaçlıyor. Önümüzdeki sene gerçekleşecek olan yarılanma ile madencilerin blok başına aldıkları ödül 12.5 Bitcoin’den 6.25 Bitcoin’e düşecek.

Ethereumworldnews’in haberine göre, kripto para analisti olan Tone Vays yarılanma ile ilgili şu açıklamayı yapıyor:

Teknik olarak, her şey 2010’un sonuna kadar oyundu. Bunun ardından 5.000 doların altı olası değil. En kötü durum senaryosu: Yarılanmayla beraber fiyatlar 5.000 dolara düşer, yarılanmanın ardından negatif gelir sebebiyle madencileirn %70’i faaliyetlerine son verir, Bitcoin fiyatı düşer, ama sonrasında küllerinden yeniden doğar.

Bitcoin’in Yeri Sağlamlaşacak

Bununla beraber analiste göre yarılanma fiyat açısından Bitcoin’e büyük ölçüde yardımcı olacak ve Bitcoin Cash ve Litecoin’de olduğu gibi ekosistemdeki yerini sağlamalaştırmasını sağlayacak.

Ancak yarılanma konusunda Vays’in görüşlerine katılmayan analistler de var. Örneğin, Expsycho adlı bir Twitter kullanıcısı yarılanma sonrasında Vays’in beklentilerinin tam tersinin gerçekleşeceğini düşünüyor. Expsycho, Bitcoin fiyatının yarılanmadan altı ay önce artmaya başlayacağını çünkü insanlarda FOMO yani kaybetme korkusu oluşmaya başlayacağını ifade ediyor.

Önceki Yarılanmada Ne Olmuştu?

Bitcoin 2009 yılında ortaya çıktığından bu yana madencilik ödüllerinde üçüncü kez yarılanma gerçekleşecek. Önümüzdeki yarılanmanın neler getireceği net olarak tahmin edilemese de geçmişteki tecrübeler bu konuda ışı olabilir…

Bitcoin 2012 Kasım’da ilk yarılanmasını yaşadığında fiyat 1.000 dolara yükselerek olumlu bir tepki vermişti. Ancak bu etki yarılanma gerçekleştikten yaklaşık 12 ay sonra hissedilmişti. Bunun yanında ikinci Bitcoin yarılanması 2016 yılında gerçekleştikten sonra 2017 Aralık’ta fiyat 20.000 dolara kadar yükselmişti…

Öte yandan Blockchain ve Kripto Para Uzmanı Garrick Hileman geçtiğimiz sene yaptığı açıklamalarda, “Kripto para piyasası genelde spekülasyon odaklı olduğu için bir sonraki yarılanma yaklaştığında kripto paralara olan ilgi tahmin edilenden de daha fazla olacaktır.” ifadelerini kullanmıştı.

Yarılanmanın hem fiyat hem madenciler üzerindeki etkilerini bekleyip göreceğiz…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.