reklamı kapat

Bitcoin Blok Ödülünün Yarılanması Piyasaları Nasıl Etkileyecek?

19:00
1 Haziran 2018

Bitcoin Blockchain’indeki blok ödüllerinin yarılanmasına sadace iki yıl kaldı. Madencilik gücünde önemli bir değişiklik olmazsa 2020 yılının Mayıs ayında Bitcoin madencilerinin blok ödülü 12,5 Bitcoin’den 6,25 Bitcoin’e düşecek. Burada biz yatırımcıları ilgilendiren asıl mesele bu yarılanmanın Bitcoin’in fiyatını nasıl etkileyeceği.

Bitcoin 10 yaşına girdi. Tarih tekerrürden ibarettir. Acaba geçmişteki blok ödülü yarılanmalarından sonra Bitcoin’in fiyatındaki artışlar 2020 yılındaki yarılanmanın ardından da yaşanabilir mi? Blok ödülleri en son 2012 ve 2016 yılında yarılanmıştı. Her dört yılda bir 210,000 blok kazıldıktan sonra Bitcoin blok ödüllerinde yarılanma gerçekleşiyor.

Burada ilginizi çekmek istediğim birşey var. Bitcoin 2012 ve 2016 yıllarında boğa sezonuna girmişti ve fiyatı o dönemlere göre tüm zamanların en yüksek fiyatına ulaşmıştı. Bu fiyat hareketlerinde blok ödüllerinin yarılanmasının kesin bir etkisi olup olmadığını elbette söyleyemeyiz. 2012 yılının 3. çeyreğiyle birlikte Bitcoin artışa geçti ve Kasım 2012’de 1,000’lık fiyatıyla tüm zamanların rekorunu kırdı. 2016 yılında tekrar yükselmeye başlayan Bitcoin 2017 yılının Aralık ayında 19,500 dolar değerinde fiyatlanarak büyük bir popülariteye ulaştı.

Geçtiğimiz yıllara ait grafikler blok ödüllerindeki yarılanmalar sonrası Bitcoin’in fiyat rallisinin başladığı yönünde. Tarih yine tekerrür edebilir. Fakat kripto paralar bazen bizi oldukça şaşırtabiliyor. Bu durumun en güzel örneği Consensus 2018. Kripto para sektörünün önde gelen isimlerinin ve uzmanlarının bu yıl ki Consensus etkinliği sonrası oldukça cesur yükseliş tahminlerinde bulunmasına rağmen beklenen olmadı. Deyim yerindeyse piyasada yaprak kıpırdamadı. Hatta düşüşler gözlendi.

Şu anki verilere göre Bitcoin’in fiyatıyla blok ödüllerinin yarılanması arasında bir korelasyon var. Bu durum geçmişte Bitcoin’in fiyatında olumlu etkide bulunmuşsa yine bulunabilir. Diğer bir taraftan daha güçlü Bitcoin madencilik ekipmanları üretilmezse bu durum madencileri nasıl etkiler? Blok ödüllerindeki yarılanma madenciler için daha az gelir elde etmek anlamına geliyor. Eğer Bitcoin fiyatı yeterince yükselirse bu durum Bitcoin madencileri için bir sorun oluşturmayacak.

Bitcoin blok ödüllerindeki yarılanmanın Bitcoin’in fiyatındaki potansiyel etkileri üzerine araştırma yapan Blockchain ve Kripto Para Uzmanı Garrick Hileman şunları kaydetti:

Kripto para piyasası genelde spekülasyon odaklı olduğu için bir sonraki yarılanma yaklaştığında kripto paralara olan ilgi tahmin edilenden de daha fazla olacaktır. Son iki blok ödülü yarılanması yaklaştığında Bitcoin’in fiyatında artışlar yaşandı ve yarılanma sonrası bu artış güçlü bir şekilde devam etti.

Hileman ayrıca madencilik ödülünün yarılanmasının kayda değer bir değişikliğe neden olmayacağını da belirterek şu ifadelerde bulundu:

Bitcoin madencileri, blok ödülünün azalmasının gelecekte Bitcoin fiyatının artmasıyla telafi edileceğine inanıyor. Madenciler geçmiş yıllarda da blok ödüllerinin yarılanmasına rağmen büyük bir isteklilikle faaliyetlerine devam etti.

Kaynak: Bitcoinist

Kanıt Linki

http://proof.link/HegPYWlem

Hash Değeri

8e987d4052ae984a6b981080397662dce6482347f0bea0b450701f9a413437cf

Transaction ID

50ec96dccd14ddaccac9e4175f5d53e41f8c371c634416a19da1c2f565f6bbe0

Transaction Doğrulama

https://chainz.cryptoid.info/ltc/İşbu haber/çeviri COINTURK Markası Sahibi “Blockchain Bilişim Teknolojileri Fin. Dan. ve Tic. A.Ş.” tarafından ilişkili içeriğinin varlığının gün, ay, yıl, saat olarak tespiti ve üçüncü kişilere karşı ispatı bakımından uluslararası koruma için Litecoin Blockchain’inde, Avrupa Birliği’nde eIDAS yasaları, Türkiye’de ise 5070 sayılı Elektronik İmza Kanununa göre nitelikli elektronik servis hizmet sağlayıcılar nezdinde zaman damgalanmıştır. İçeriği kullanımı ve lisans satın almak için : iletisim@coin-turk.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Litecoin Telif Koruması:

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun