Bitcoin Mi? Altın Mı?

09:36
14 Kasım 2015
Okuma Süresi: 4 Dakika

Altın vs. Bitcoin. İki farklı yatırım aracı da farklı yönleriyle yatırımcıları cezbediyor, peki hangisi daha üstün? Bu makalenin amacı olan bu soruya açıklık getirmeye çalışacağız: Yatırımda Bitcoin, altın kadar iyi mi?

İçerik Rehberi

Altın vs. Bitcoin

Enflasyondan korunmak ve kendini garanti altına almak için yatırımcılar genellikle birçok yatırım aracı kullanır. Hisse senetleri, gayrimenkuller ve bonolar gibi araçlar basılı para biriminin çöküşüne karşı sizi bir yere kadar koruyabilir. Ama dünya üzerindeki birçok yatırımcı için altın, ülkelerin iç veya dış sebeplerle etkilenen ekonomisinden en büyük koruyucudur. Bitcoin ise, şimdiye kadar ortaya atılan diğer yeniliklerden çok farklı olarak görülüyor, peki küresel para sistemini değiştirecek güce sahip mi? Şimdilik bunu bilmiyoruz; ama kısa bir süre içerisinde altının tahtına aday olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Aşağıda bu konu yalnızca yatırım açısından karşılaştırmalı olarak açıklanmaya çalışılacaktır.

Toplam rezerv bakımından: Bitcoin’lerin çıkarılabilecek toplam sayısı (sirkülasyonda olacak toplam adet) 21 milyon olarak belirlenmiştir; fakat çıkarılabilecek altın miktarı daha karmaşık bir konudur. Dünyamızda giderek altın miktarı artmaktadır, her yıl yaklaşık toplam rezervin %1 ile 3’ü arasında altın çıkarılmaktadır. Bu nedenle, kısa ve orta vadede yeni keşiflerle birlikte, altının değerinde büyük miktarlarda volatilite her zaman ihtimal dahilindedir. Çıkarılacak çok büyük miktarlarda altın, değerinin düşmesine de sebep olacaktır. Belirtilmelidir ki, yeni bir teknoloji olarak Bitcoin, altından daha fazla volatiliteye sahiptir. Uzun vadede 21 milyon adetten sonra yeni Bitcoin çıkarılmayacak olması göz önüne alındığında, Bitcoin’in altından daha iyi bir tasarruf aracı olacağı düşünülebilir.

Avantaj: Bitcoin

En kötü olasılık senaryolarında: Örneğin, aniden bir III. dünya savaşı çıktığında veya ekonomi çöktüğünde, bitcoinleri nakite çevirmek altından çok daha zor olacaktır. Bitcoin internete dayalı olduğundan ve fiziksel olarak depolanamadığından aniden internet veya elektrik kesildiğinde tüm varlıklar bir anda uçup gidebilir. Altın yüzyıllardır değerli bir varlık olarak kullanıldığı için tüm kötü senaryolarda altın Bitcoin’e karşı avantajlı olacaktır.

Avantaj: Altın

Kolay kullanım: Altının depolama, taşıma ve güvenlik gibi birçok açıdan maliyeti bulunmakla birlikte, kullanımı da fiziksel olarak zordur. Buna karşın Bitcoin’de harcama, depolama ve güvenlik maliyetleri yok denecek kadar az ve kullanımı çok daha kolaydır. Ayrıca binlerce dolar değerindeki Bitcoin’leri akıllı cep telefonları veya tablet bilgisayarda her an yanınızda olacak şekilde taşıyabilirsiniz. Altın açısından değerlendirildiğinde bu mümkün olmayacaktır.

Avantaj: Bitcoin

Bilinirlik: Altın yüzyıllarıdır insanoğlu için vazgeçilmez olmuştur. En bilindik özelliğiyle aksesuar ve yatırım aracı olarak kullanılmakla birlikte, birçok ürün için hammadde olarak da kullanılmaktadır, örneğin; askeri endüstri ve sanayinde, elektrik/elektronik, diş hekimliği, kimya sanayi, resmi para yapımı, tekstil sanayi ve hatta uzay endüstrisinde de hammadde olarak kullanılmaktadır. Bu sebeplerden dolayı altın ilgi odağı olmaya her zaman devam edecektir. Bitcoin ise yeni bir teknoloji olmakla beraber, küresel ödeme sistemlerini tamamen kökünden değiştirecek yenilikçi bir teknolojiye sahiptir. Bu özelliğiyle ortaya çıktığı günden şimdiye kadar çok büyük bir ilgi görmüş ve hızla yatırım aracı haline de dönüşmüştür; fakat bu yönüyle altınla karşılaştırıldığında altının daha avantajlı olduğunu (şimdilik!) söyleyebiliriz.

Avantaj: Altın

Harcanabilirlik açısından: Altın ile bir yerden alış veriş yaptığınızı düşünün, ne kadar zor olurdu değil mi? Altın bu yüzden hiçbir zaman para olarak kullanılmayacak, burada Bitcoin’in altın karşısında üstünlüğünün açıkça ortaya çıktığı görülüyor. Bitcoin yatırım aracı olarak kullanılmasının yanında, harcanabilir para olarak da kullanılmaktadır. Bilinen tüm para ve ödeme sistemlerinden çok farklı olarak, işleri kullanıcılar için kolaylaştıran, enflasyondan ve benzeri olumsuzluklardan etkilenmeyen Bitcoin, bu bölümde altına üstünlük kuruyor.

Avantaj: Bitcoin

Görüleceği gibi bu zorlu karşılaşmada kazananı belirlemek kolay değildir. Aslında altın ve Bitcoin birbirlerine rakip değillerdir, kullanım amaçları farklıdır ve yalnızca yatırım aracı olarak ortak özellik taşımaktadır, bu nedenle bu karşılaşmanın galibi şu an için belirsizdir. Ama en azından bunları konuşuyor olmak bile Bitcoin’in geleceği için umut vermektedir. Arkasında büyük bir yenilikçi teknoloji yatan Bitcoin, kimilerine göre internetten bile daha büyük bir buluş olarak görülmektedir. Bu doğru mu bilinmez ama şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki, Bitcoin şimdiye kadar gördüğümüz hiçbir şeye benzemiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar