reklamı kapat

Bitcoin Teknik Analizi: Destek, Direnç ve Yukarı Trend Değerleri Nelerdir?

18 Şubat 2018
  • Barış B.Barış B.

Değerli arkadaşlarım burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. Yapmış olduğum analiz ve değerlendirmeler teknik verilere dayalı eğitim çalışmasıdır. (Analiz tarihi: 18.02.2018)

Hazırlamış olduğum bu grafik GÜNLÜK bazlı bir grafiktir. (Her kırmızı veya yeşil bar bir günü temsil etmektedir.

Kripto para piyasasının oldukça güzel toparlandığı bir haftayı geride bırakmış bulunuyoruz. Genel manada olumlu seyreden hafta içerisinde, kripto para yatırımcıları sert düzeltme sonrasında rahat bir nefes almış oldu. BTC ise hafta başlangıcında 8080$ seviyesinde iken hafta sonunda 11250$ seviyesine kadar yükseliş göstererek muazzam bir performans gösterdi ve halen net diyemesekte piyasada güven ortamını tesis etmek için önemli bir adım atmış oldu. Hafta kapanışını 10690$ seviyesinden yapan BTC %32 değer kazanmış oldu. Şimdi geçtiğimiz hafta gerçekleşen teknik durumlara göz atalım ve değerlendirmemize geçelim.

Alçalan takoz formasyonunda bir problem olmadığını bir önceki yazımda belirtmiştim. Bir önceki hafta A takozu içerisinde seyreden fiyat hareketleri B takozu içerisine geçiş yapamamıştı. Bu hafta ise gelen alımlar ile B takozu alt trendi kırılarak takoz içine geçiş gerçekleşti. B takozu içerisinde bulunan FIBO 0.236 (9235$) seviyesinin ise güçlü iki bar ile geçildiğini görüyoruz (FIBO seviyelerini 5900$ dibini baz alarak yeniden güncellediğimi belirtmek isterim). Alımların devam etmesi ile B takozu üst trendinin de yukarı kırıldığını görüyoruz. Bu seviyenin yukarı kırılması ile FIBO 0.382 (11279$) seviyesine kadar yükseliş devam etti. Haftanın son günü ise gelen satış dalgasının neticesinde yeniden B takozu üst trendine kadar bir düşüş gerçekleşmiş durumda. Buradan gelen tepki ile fiyat 10690$ seviyesine seyretmekte. Bu gelişmeler ışığında değerlendirmemize geçelim.

Bu hafta gerçekleşen yükseliş aslında bizlere pek yabancı değil. Bundan 2-3 ay öncesine gidecek olursak benzer hareketleri görmemiz mümkün ki analizlerimde de belirtmiştim. Son iki analizimde de bu benzerliklere dikkat çekmeye çalıştım. Grafiğimdeki diplerde oluşan hacimlere ve RSI indikatörüne çok fazla odaklandım. Geçtiğimiz bir hafta grafikte oluşan değişimlere dikkat edecek olursanız oldukça benzer hareketler olduğunu farkedeceksiniz (Özellike RSI indikatörü). Takoz formasyonuna değinecek olursak; hali hazırda B takozunun yukarı kırılmasının çok olumlu olduğunu düşünüyorum. Olumlu piyasada yukarıda ilk direncimiz FIBO 0.382 (11279$) seviyesi olacaktır. Bu seviyenin yukarı kırılması halince ise A takozu üst trendimiz (ana düşen trend) hedef bölgemiz olacaktır. A takozu yukarı kırılımını müteakip tekrar bir onaya gelme (Tekrardan A takozu üst trendine düşüş ve bu noktadan tepki) durumunun muhtemel olabileceğini değerlendiriyorum. Netice olarak A takozu yukarı kırılımında hareketlerin yükselişe yönelik sertleşeceğini düşünüyorum. Olumsuz piyasa koşullarında ise ilk desteğimiz B takozu üst trendi olacaktır. Yeniden takoz içerisine geçiş yapılır ise FIBO 0.236 (9235$) seviyesi takibimizde olmalıdır. Bu seviyenin aşağı kırılması ise satış baskını artıracaktır. Sırasıya B takozu ve A takozu alt trendleri destek olarak gündeme gelecektir. Son kalemiz ise FIBO 0 (5930$) seviyesidir.

WMA indikatörlerini inceleyecek olursak bu hafta WMA 21, WMA 200 ve WMA 144’ün üçünün de yukarı kırılımının gerçekleştiğini görüyoruz. Orta ve uzun vade için gayet olumlu bir görüntünün başlangıcı niteliğinde diyebiliriz. Fiyatın artması ile WMA 21’ in WMA 200,144 ve 89’ sırasıyla yukarı kırması yükseliş için olumlu olacaktır. Hali hazırda WMA144’ ün destek olarak çalışması ise fiyatın bu seviyede seyretmesi için oldukça olumlu görünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.