reklamı kapat
  • BTC  :  36.569,05 ₺
  • ETH  :  2.632,70 ₺
  • BCH  :  5.700,20 ₺
  • XRP  :  3,58 ₺
  • NGC  :  2,64 ₺
  • BTC 36.569,05
  • ETH 2.632,70
  • BCH 5.700,20

Bitcoin Teknik Analiz

16 Ekim 2017
  • Barış B.Barış B.
crowd

Merhabalar, Bitcoin teknik analizi ile karşınızdayım. Lütfen yapmış olduğum bu analizi yatırım tavsiyesi olarak değerlendirmeyiniz. Yapmış olduğum bu analiz bir eğitim çalışmasıdır. (Analiz tarihi: 15.10.2017)

Hazırlamış olduğum bu grafik günlük bazlı bir grafiktir. (Her kırmızı veya yeşil bar bir günü temsil etmektedir.)

Bitcoin genel görüntüsüne değinecek olursak güzel bir yükseliş trendinde olduğu görülmektedir. L1’den L8’ e kadar çizmiş olduğum trendlerin oluşturduğu kanalları takip etmektedir. Bu trendler bozulmadığı sürece orta ve uzun vade için umut vadettiğini söylemek uygun olacaktır.

Bitcoin’e geçtiğimiz hafta oldukça yoğun bir talep vardı ve bu talep ile beraber hacimli bir yükseliş beraberinde geldi. Özellikle son 2 günde oluşan barlara dikkat edecek olursak güzel kar marjı bırakmış. Bitcoin deki bu yükseliş aynı performansla devam ederse öncelikli olarak L7 trendini kırmayı deneyip (5900$ civarı), FIBO %100 direnci olan 6122$ seviyesini hedefleyecektir. Eğer FIBO %100 direnci de kırılırsa artık yeni hedefimiz L8 trendi üzerinde 6550$ seviyeleri gündeme gelecektir.

Değerli arkadaşlarım yukarıda bahsetmiş olduğum husus yükseliş hareketinin geçtiğimiz haftaki performansıyla devam ettiği durumda oluşabilecek durumları içeriyordu.

Bitcoin L7 trendi üzerinde günlük kapanış yapamayıp kanal direncini geçemez ise (ki 2 gün önce ilk defa L7 trendine dokunmuş ve müteakip 2 günde de direnci kıramamıştır.) belli bir süre bir düzetme hareketi (kar realizasyonu) yapabilir ki elimizde bu düzeltme hareketinin olabileceğine dair göstergeler de mevcut, onu da şöyle açıklayayım:

Bakınız A1 çizgisine Bitcoin’ in yapmış olduğu 2 tepeyi göstermektedir. Altta bulunan RSI indikatöründeki A2 çizgisi ise RSI indikatörünün 70 seviyesi üzerinde kalan 2 tepeyi göstermektedir. Dikkatinizi çekmek istediğim nokta A1 çizgisinde ardışık tepeler birbirinden yüksekte oluşurken A2 çizgisinde tepeler birbirinden aşağısındadır yani teknik analizde Negatif Uyumsuzluk dediğimiz durum görülmektedir. Negatif uyumsuzluk bize belli bir yükselişin ardından düzeltme hareketi geleceğinin işaretini vermektedir. A1 çizgisinin bitimindeki tepeden sonra düzeltme hareketi başlamış L2 trendine kadar (aradaki L5,L4,L3 trendlerini ve FIBO düzeltme seviyelerini aşağı kırarak) devam etmiştir. ( Bu süreçte Bitcoin ile ilgili gelişen olumsuz haberler düzeltme hareketinin temel kısmını oluşturmuştur.) Gelelim B1 ve B2 çizgilerine A1 ve A2 çizgilerindekine benzer bir durum söz konusu burada da. B1 çizgisinde tepeler birbiri üzerinde ardışık devam ederken RSI indikatöründeki tepeler neredeyse aynı seviyede. Hatta son 2 bara dikkat edersek RSI tepeden dönüşünü bize göstermiş.

Bitcoin bu seviyelerden düzeltme hareketine başlayacak olursa L6 trend çizgisi ve FIBO 0.786 seviyesi olan 5446$ civarını destek olarak takip edecektir. Bu seviyenin aşağı kırılması durumunda artık L5-L6 kanalını ve FIBO 0.618 (4919$) seviyesini destek olarak takibimizde olmalıdır. FIBO 0.618 desteği diğer FIBO desteklerine/dirençlerine göre daha güçlüdür. Eğer Bitcoin bu destekte de tutunamaz ise L4 trendi ve FIBO 0.5 desteği gündeme gelecektir.

loading...