X


Bitcoin SV’nin Madencilik Ödülü Yarılanması Bitti

Bitcoin Cash’in ardından Bitcoin SV de blok ödülü yarılanmasını tamamladı...
09:00
10 Nisan 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin Satoshi’s Vision (BSV), Bitcoin Cash’ten ayrılmasının ardından yaklaşık iki yıl sonra ilk yarılanmasının gerçekleştirdi. BSV yarılanması Türkiye saatiyle yaklaşık olarak sabaha karşı 04:30 suların sona erdi. Yarılanma sonrasında BSV’nin madencilik ödülleri 12.5 BSV’den 6.25 BSV’ye düşmüş oldu.

Bitcoin Fork’ları

BSV’nin yarıya indirilmesi, Bitcoin Cash’in (BCH) 8 Nisan’daki blok ödülü yarılanması etkinliğinden kısa bir süre sonra ve Bitcoin’in blok ödülü yarılanmasından yaklaşık bir ay önce gerçekleşmiş oldu.

Bununla beraber genel itibariyle yarılanmalar fiyat artışları ile sonuçlanıyor. Ancak bu genellemenin BSV  ve BCH için geçerli olmadığını görüyoruz. Yarılanma öncesinde 2019 dolar seviyesinden işlem gören BSV yarılanmadan sonra 198 dolar seviyesine kadar geriledi. Aynı şekilde yarılanma öncesinde bir fiyat artışı ile 278 dolara çıkan BCH de yarılanmadan sonra 256 dolar seviyesine geriledi.

Öte yandan Aynı Bitcoin’de olduğu gibi lider kripto para biriminin fork’ları olan BSV ve BCH’de de toplam coin arzının 21 milyon olacağı biliniyor. Dolayısıyla Bitcoin’de olduğu gibi yarılanma sonrasında azalan arz ve artan ya da aynı kalan talep ile beraber iki kripto para biriminin de fiyatının artması beklendi. Ancak şimdilik beklenen gerçekleşmemiş gibi görünüyor.

Bitcoin Satoshi’s Vision

Topluluk anlaşmazlıkları sonrasında Bitcoin 2017 yılında varlığı iki zincire ayıran bir hard fork yaşadı. Bunun sonucunda Bitcoin Core ve Bitcoin Cash olmak üzere iki kripto para birimi ortaya çıkmış oldu. Bir yıldan biraz fazla bir süre sonra ise Bitcoin Cash kendi topluluğunda anlaşmazlıklar ile karşı karşıya kaldı. Bu da Bitcoin Cash ve Bitcoin SV’yi ortaya çıkaran bir hard fork ile sonuçlandı.

Bunların yanı sıra madencilik ödüllerinin yarılanması ile BSV ve BCH’nin madenciler için karlı olmaktan çıkacağı ve bu sebeple de bu iki kriptonun madencilerinin BTC ağına geçeceği ifade ediliyordu. Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan ve Bitcoin ağının güvenliğinin güçlendiği yönündeki haberler de bunu doğruluyor olabilir…

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar