Bitcoin, Piyasaya Nasıl Bir Yön Çizecek? BTC ve ETH’de Kritik Destek-Direnç Seviyeleri!

46.700 dolara gerileyerek önemli destek seviyelerini kaybeden Bitcoin, kripto para piyasasına aşağı yönlü bir ivme kazandırdı.
12:00
30 Aralık 2021
Kripto Para Piyasasında Bu Hafta Neler Yaşandı?
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kripto para piyasası, Salı günü teknik görünümde pozitif sinyaller vermesinin hemen ardından, yeniden aşağı yönlü bir ivme kazandı. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) 46.700 dolar fiyat seviyelerine gerilerken, Ethereum (ETH) da kaydettiği değer kayıpları ile birlikte 3.700 dolar fiyat seviyelerinden işlem görmeye başladı.

Bitcoin’de Güncel Görünüm

51.000 dolar direncini aşamayarak aşağı yönlü bir ivme kazanan Bitcoin, 46.700 dolar fiyat seviyelerine gerileyerek yıllık kapanışa günler kala önemli ölçüde güç kaybetti. Bitcoin, sırasıyla ilk önce 50.000 dolar destek seviyesini ardından ise 47.000 dolar destek seviyesini kaybetti ve 45.000 dolar destek seviyesine önemli ölçüde yaklaştı.

Kripto para analisti Will Clemente, Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımında, bireysel yatırımcıların Bitcoin’e olan ilgisinin bahar aylarından bu yana kademeli olarak azaldığını ortaya koymak amacıyla çeşitli on-chain metrikleri paylaştı. 2017’deki yükseliş döneminde kurumsal şirketlerin piyasa dahil olmadığını ifade eden analist, mevcut durumda ise kurumsal ölçekte Bitcoin’e yoğun bir nakit akışı olduğunu belirtti.

Ek olarak, geçmişte birçok kez aylık kapanışlarda isabetli saptamalar yapan ancak BTC’de 90.000 dolar fiyat tahmini ile yanılan PlanB de güncel seviyelerde bir yanılma payı olduğunu ancak yine de mevcut döngüde yükseliş döneminin tamamlanmadığını ifade etti. PlanB, 69.000 dolar ATH seviyelerinin döngüde tepe fiyat bölgesi olmadığını ifade ederken yükselişlerin devam edeceğini iddia etti.

Kritik destek seviyelerine dikkat çeken analistler, BTC’de 42.000 dolar destek seviyesi altında kaydedilebilecek bir günlük kapanışın daha yüksek oranlı düşüşleri tetikleyebileceğini belirtirken, piyasanın yeniden toparlanması için ise kısa vadede 51.000 dolar ve 53.000 dolar direnç seviyelerinin aşılması gerektiğine dikkat çekti.

Ethereum’da Kritik Fiyat Seviyeleri

Piyasa değeri bakımından kripto varlık ekosisteminin ikinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum, piyasadaki düşüş eğilimi ile birlikte kritik fiyat seviyelerine geriledi. Ethereum, kaydettiği değer artışlarının ardından 4.100 dolar fiyat seviyelerinden 3.700 dolar fiyat seviyelerine gerileyerek önemli destek seviyelerinin altında işlem görmeye başladı.

Analistler, Ethereum’da takip edilmesi gereken kritik destek seviyelerine dikkat çekerek yükselişlerin devam edilmesi adına da aşılması gereken direnç seviyelerine değindi. 3.500 dolar fiyat seviyelerinin güçlü destek seviyesi olduğunu ve bu destek seviyesi altında kaydedilebilecek günlük kapanışların çok daha yüksek oranlı değer kayıplarını tetikleyebileceğini ifade eden analistler, ETH‘nin bir toparlanma sürecine girerek yukarı yönlü fiyat hareketlerine devam edebilmesi adına da kısa vadede 4.000 dolar direnç seviyesinin aşılması gerektiğini vurguladı.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısıyla risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar