reklamı kapat

Bitcoin Node’larının Yüzde 60’ı Hatalı Yazılım Kullanıyor Olabilir

Bitcoin geliştiricisi node'lardaki hatalı yazılıma dikkat çekti.
22:00
6 Mayıs 2019
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Bitcoin geliştiricilerinden Luke Dashjr kendi internet sitesi üzerinden yayımladığı istatistiklerde Bitcoin full-node’larının %60’ının enflasyon hatasına karşı zayıf yazılım kullandığına dikkat çekti.

Bitcoin Node’larındaki Hata

Verilerde yazılım hatasının 60,101 Bitcoin node’unda bulunduğu görülüyor. Bu hata kötü niyetli madencilerin toplam Bitcoin sayısını yapay olarak değiştirmesiyle, arzın yükseltilmesine fırsat tanıyor.

Cointelegraph’ın yaptığı analize göre felaketle sonlanabilecek hatanın daha önce geliştiriciler tarafından keşfedildiği biliniyor. Ancak geliştiriciler hatayı sır olarak saklamışlar ve sadece DDoS saldırılarına karşı zayıflık olarak yansıtmışlar. Hatanın giderilmesinin ardından güvenlik açığı da giderildi ve hata hakkında açıklamalar yapıldı. Fakat Dashjr’in tespitlerine bakılırsa güvenlik açığı devam ediyor ve tehlike sürüyor.

Dashjr’in istatistikleri şu anda 99,638 Bitcoin full-node’unun çalıştığını gösteriyor. Bu sayı diğer analiz platformlarındaki sayının neredeyse on katı. Örneğin BitNodes’ta 9,515, CoinDance’te 9,391 node olduğu rapor ediliyor. Dashjr diğer veri sağlayıcılarının sadece “dinleyici” node’ları verilerine dahil ettiklerini söylüyor fakat bu node’larla diğerleri arasında teknik açıdan bir farklılık olmadığını öne sürüyor. “Dinleyici” olanlar sadece daha görünür ve bulunması kolay olanlara verilen isim olarak biliniyor.

Geçtiğimiz hafta Bitcoin işlem ücretleri son 1 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Bitcoin’in 5 bin dolar üzerinde kalmaya devam etmesi işlem yoğunluğunu da artırdı ve bazı işlemler normalde olduğundan çok daha uzun zaman aldı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.