Bitcoin Neden Düşüyor? Altcoin’lerde Son Durum

En büyük kripto para Bitcoin (BTC), yaptığı sert düşüşle hızla 20 bin doların altına gerilerken, birçok altcoin de bu düşüşten etkilenmiş durumda. Bitcoin ve altcoin'lerde son durum ne? Detaylar haberimizde.
08:08
28 Eylül 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para fiyatlarındaki yüksek volatilite, bireysel yatırımcıların pozisyonlarına tutunmalarını güçleştiriyor. Uzun vadeli yatırımcıların bile devam eden kripto kışında en ateşli kripto paralardaki varlıklarını azaltmakla meşgul oldukları görülüyor. BTC tutan balina adreslerinin sayısının şu anda 29 ayın en düşük seviyesinde olması bu durumun en somut örneği. Peki Bitcoin neden düşüyor, altcoin’lerde son durum ne, gelin daha yakından bakalım.

Bitcoin Neden Düşüyor?

En büyük kripto para Bitcoin‘in 27 Eylül’de 20 bin doların üzerine çıkması yatırımcıların ve trader’ların heyecanlanmasına neden olmuştu ancak BTC başladığı yere hızla geri döndü. 360.3 milyar dolar piyasa değeri ile Bitcoin, yazım sırasında 24 saatteki yüzde 6,36 düşüşle 18 bin 773 dolardan işlem görüyor.

BTC fiyatının son birkaç gün içinde istikrarlı bir şekilde artması birçok yatırımcıyı ve trader kâr almak için harekete geçirdi. 26 Eylül’den beri BTC’deki satışlarda ve kâr alma modellerinde büyük bir değişim gözlemlendi. Santiment Insights’a göre, BTC‘de kârlı satış emirlerinde büyük bir artış yaşandı. Zincir üstü veriler, kârla kapatılan BTC işlemlerinde 3.5 kat artışa işaret ediyor. Özellikle BTC fiyatı 20 bin doların üzerindeyken kâr almaya dönük işlemlerin sayısının oldukça büyük oranda arttığı görülüyor. Bu da yatırımcıların ve trader’ların fiyattaki yükselişleri birer satış fırsatı olarak değerlendirdikleri anlamına geliyor.

Altcoin’lerde Son Durum

The Merge’den beri yönün aşağı olduğu Ethereum (ETH), son 24 saatte kaydettiği yüzde 7,10 düşüşle bin 300 doların altında, bin 283 dolardan işlem görüyor. ETH, 157.4 milyar dolarlık piyasa değerine sahip.

Bitcoin ve Ethereum‘daki sert düşüş birçok altcoin’i oldukça olumsuz yönde etkiledi. Kripto veri platformu CoinMarketCap’in piyasa değerine göre en büyük 25 kripto para listesinde XRP‘nin (XRP) 24 saatteki yüzde 10,10 düşüşü ile öne çıktığı görülüyor. CoinMarketCap’in 24 saatte yatırımcısına en çok kazandıran kripto paralar listesinde ilk sırada yüzde 8,42 yükselişle Quant (QNT) yer alırken, 24 saatte yatırımcısına en çok kaybettiren kripto paralar listesinde ise ilk sırada XRP yer alıyor.

Bitcoin ve altcoin’lerin genelindeki fiyat düşüşünün bir sonucu olarak kripto para piyasalarının toplam değeri de 24 saate yüzde 5,55 düşüşle 914.2 milyar dolara gerilemiş durumda.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar