PoS’a Geçiş Sonrası Ethereum’da Hangi Değer Düşüşe Devam Ediyor?

Ethereum Merge sonrası Proof-Of-Stake sistemine geçip yapan Ethereum ağında bazı değerler son derece düşük seviyede görünüyor.
00:30
28 Eylül 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Piyasanın en büyük altcoin’i olan Ethereum’da, Merge gerçekleşti ve Proof-of-Stake (PoS) konsensüsüne geçiş yapıldı. Tüm işleyiş ve sistemler değişti. Ancak Ethereum, yatırımcılara karışık sinyaller vermeye devam ediyormuş gibi görünüyor.

Aynı Token’ın Farklı Değerler

Önde gelen blok zincirlerinden biri olmasına rağmen, Ethereum’un en büyük dezavantajı olağanüstü yüksek işlem maliyetleriydi. Şunu düşünün, Ethereum ağı Ocak 2021 ile Mayıs 2022 arasında ayda ortalama 40 dolar gas ücreti alıyordu ve 1 Mayıs 2022’de 196,638 dolarlık en yüksek ortalama günlük gas fiyatı görülmüştü.

Ancak bu senaryolar, özellikle Merge sonrası tersine dönmüş gibi görünüyor. Ethereum, işlemlerinin çok daha ucuz hale geldiği bildirildi. The Block’tan alınan verilere göre, 22 Eylül’de Ethereum’un işlem maliyetleri son iki yılın en düşük noktasındaydı. Ethereum ağının ortalama gas ücreti 0,0011 ETH’ye (1,5 dolar) düşmüştür. Merge’i bir kenara bırakırsak, gas ücretlerindeki düşüşün başka nedenleri de olabilir.

Bunun sebebi daha geniş bir piyasa düşüşü olabilir. Kripto piyasaları son iki ayda büyük bir çöküşe tanık oldu ve bu durum kripto fiyatlarını aşağı çekti. ETH, yazım saatine göre 1300 dolar civarında işlem görüyordu.

Gas ücretlerindeki düşüşün bir diğer nedeni de özellikle NFT alanında yaşanan büyük likidasyon olabilir. Ethereum’da spekülatif NFT alımına olan ilgi önemli ölçüde düştü. En büyük NFT pazarı olan OpenSea’yi bu konuda ele alalım.

OpenSea toplam gas tüketiminin büyük bir kısmına tüm bu süreçte katkıda bulundu ancak Ocak ayından bu yana önemli ölçüde düştü. Yaklaşık 16.400 ETH tüketti (MoM). Ancak son 30 gün içinde bu MoM önemli ölçüde azaldı. Yazım saatine göre, kabaca 1.100 ETH olan MoM bilinen ortalamasının oldukça altına indi.

Maliyet Düşüyor, Aktiflik Artıyor

Diğer tarafa geçecek olursak, ETH’nin ölçümleri L2’ler,Arbitrum ve Optimism’deki büyüme sayesinde bazı ilginç gelişmelere ev sahipliği yaptı. Aslında, Ethereum ağındaki aktif adresler aynı platformda %60 oranında arttı. Ethereum’un ikinci katman (L2) ölçeklendirme çözümleri, özellikle de iyimserliğe dayalı olanlar daha popüler hale geldi. Ethereum işlem maliyetlerinin her gün daha düşük seviyelere ulaştığı bir gerçek olsa dahi,  L2 blok zincirlerindeki işlem sayısının arttığı da gerçekliğini korumaya devam ediyor.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısı ile risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar