X


Bitcoin Madencilik Zorluğu, Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı!

Bitcoin madencilik zorluğu, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak yeni bir ATH kaydetti.
13:20
21 Ocak 2022
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Glassnode Analytics tarafından bildirildiği üzere, Bitcoin madenciliğinin zorluğu, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak yeni bir ATH kaydetti.

Bitcoin Madencilik Zorluğu, Yeni Bir ATH Kaydetti

Çin’deki kripto para birimleri ve Bitcoin madenciliğine yönelik baskılar nedeniyle, o dönemde Bitcoin’in hash gücünde önemli bir düşüş kaydedildi ve madencilik zorluğu ciddi derecede düştü. Çin hükümeti kripto varlıklara ilişkin yasaklayıcı politikasını devam ettirirken, Çin’deki çok sayıda madenci, cihazlarını taşıyarak madencilik faaliyetlerine başka ülkede devam etmeye başladı. Ancak Çin yasaklarının sonucu olarak hash gücündeki düşüşün ardından bu yana, Bitcoin madencilik zorluğu yükselişe geçti ve bugün itibariyle tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak yeni bir ATH kaydetti.

ABD, Bitcoin Madenciliğinde Lider Ülke Konumunda

Çin’in kripto para birimleri ve Bitcoin madenciliğine yönelik yasakçı politikaları, diğer ülkelerin hash oranını önemli ölçüde arttırmasına neden oldu. Bu süreçte Amerika Birleşik Devletleri, Bitcoin madenciliğinde ortalama %35’lik payı ile lider ülke konumuna yükseldi. Burada ABD’yi ikinci olarak Kazakistan takip ederken, en yüksek hash rate üreten üçüncü ülke ise Rusya oldu.

Bitcoin madencilik zorluğunun artmasının, piyasayı ne yönde etkileyeceği ile ilgili çeşitli spekülasyonlar yapılsa da kazıma işlemi gücü, en önemli güvenlik göstergelerinden biridir. Ağdaki hesaplama gücünün artması, saldırılara karşı gösterilecek direnci de aynı ölçüde arttırır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar