Bitcoin ile çalışan otomatlar geleceğe yürüyor

14:51
26 Ağustos 2014
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin ile birlikte çalışan sistemler sürekli olarak  ilerlemeye devam ediyor. Kripto sisteminin hızla yaygınlaşmasıyla da her geçen gün farklı alanlarda yeni bir ürün veya hizmet karşımıza çıkıyor. Bu bağlamda yazımızda Bitcoin ile çalışan farklı ve geleceğe ilham veren otomatik satış makinalarını (otomatları) tanıtmaya çalışacağız.

1) Aeguana Otomatik Satış Makinası

Londra bazlı Aeguana şirketi tarafından geliştirilen otomat, bir çok ödeme sisteminin yanında Bitcoin’i de destekliyor. İçerisinde atıştırmalık bir şeylerden soğuk içeceğe ve ağrı kesicilere kadar uzanan yelpazede ürün eklenebilen otomat, boyutlarıyla da oldukça kompakt bir makina. Otomatın 1000 x 400 x 250mm boyutlarında olduğu ve 38 kg ağırlığa sahip olduğu belirtiliyor.

aeguana-bitcoin-vending-machine

 

 

 

 

 

2) Bitcoin Kinetics Bitwasher

Kaliforniyalı şirket Bitcoin Kinetics tarafından geliştirilen Bitwasher ile Bitcoin kullanarak çamaşır yıkanabiliyor. Bu makinayla birlikte, ABD ve Avrupa’da çok sık karşılaşılan halka açık yıkama hizmetlerinde de kripto para kullanılabilecek. Şirket ayrıca bilet makinası ve park otomatı gibi ürünlerin yanında Bitcoin ile çalışan ATM’de üretiyor.

bitwasher

 

 

 

 

 

 

 

3) Liberty Games Pinball Makinası

Liberty Games köklü bir geçmişe sahip, oyun konsolları üreten ve Bitcoin’in gelişimini destekleyen bir şirket. 2014 başında Liberty tarafından Bitcoin ile çalışan arcade makinalar yapılmıştı. Yeni tanıttığı konsolda ise Bitcoin ile çalışan Karayip Korsanları temalı Pinball makinası bulunuyor.

bitcoin-pinball1

 

 

 

 

 

 

4) BitPumper otomatik benzin istasyonu

Bitcoin Kinetics tarafından geliştirilen BitPumper, Bitcoin ile yakıt almanın en kolay yolu olabilir. Henüz Bitcoin ile ödeme alan istasyonlar kurulmasa da, şirketin şimdiden bir tane ürettiği görülüyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıda bahsettiğimiz örneklerden görüleceği üzere, Bitcoin ile alışveriş yapmanın sınırı yok! Bir kaç yıl içerisinde sistemin bu kadar gelişmesi ve büyük yatırımlar yapılması, kripto para sisteminin önemini ve geleceğini bir kez daha gözler önüne seriyor.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar