f Bitcoin İçin Korkutan Öngörü! Tahminlerinde Yanılmayan İsim "Büyük Çöküş" Dedi! › COINTURK

Bitcoin İçin Korkutan Öngörü! Tahminlerinde Yanılmayan İsim “Büyük Çöküş” Dedi!

Özet

  • Kripto para analisti Benjamin Cowen, Bitcoin'in 2015'teki fiyat hareketlerini tekrar edebileceğini söyledi.

  • Cowen, Bitcoin'in bu yılki rallisinin 2015 benzeri bir düşüşle sonuçlanabileceği konusunda uyardı.

  • Analist, Bitcoin'in önceki dip seviyeye geri dönmesi ve yüzde 50'lik bir düşüş olmasını bekliyor.

  • Piyasaya etkisi: Nötr
14:30
13 Eylül 2023

Kripto para yatırımcılarının yakından takip ettiği önde gelen kripto para analisti Benjamin Cowen, en büyük kripto para Bitcoin‘in (BTC) büyük volatilite göstermesinin ardından çöktüğü 2015’deki fiyat hareketlerini tekrar ediyor olabileceğini söyledi.

Bitcoin’in Korkutan “2015” Tekrarı

Öngörülerinin gerçekleşmesiyle tanınan Tecrübeli kripto para analisti Benjamin Cowen, BTC‘nin bu yılın başındaki güçlü yükselişinin 2015’deki fiyat hareketlerinin bir tekrar olabileceğini belirtti. Cowen’in dikkat çektiği 2015 yılının başında Bitcoin, yaklaşık 150 dolar gibi son derece düşük bir seviyeden 300 doların üzerine çıkarak birkaç ay içinde değerini ikiye katlamıştı. Analist söz konusu benzerliği şu sözlerle ifade etti:

2015’te 2 katlık bir ralli olmuş ve ardından yüzde 50’lik bir düşüş yaşandı. Bugün 2 katlık bir ralli oldu ve 2019’da gördüğümüz gibi 3 kat ila 4 katlık bir ralli olmadı. 2 katlık bir ralli oldu ve rallinin büyüklüğü açısından 2015’e daha çok benziyor.

Cowen, Bitcoin‘in 2015’teki ayı piyasası yapısını tekrarlaması halinde yüzde 50 gibi oldukça yüksek bir oranda düşebileceği konusunda yatırımcıları uyararak şunları söyledi:

Bu büyük 2 katlık rallinin ardından fiyatın aşağı gitmesi ve bir ikili dip oluşturması gerekiyor. Bu düşen tepeleri ve dipleri unutup son dip seviye kırıldığında alıcıların harekete geçmediğini düşünün. Yani Bitcoin’in fiyatı 24 bin 800 dolardaki dibin altına düştüğünde hiçbir alıcının harekete geçmediğini düşünün.

Bu büyük bir sorun demek ki 2015’te fiyat düşmeye başladığında tam olarak böyle olmuştu. Fiyat önceki en dip seviyeye ulaşana kadar alıcılar harekete geçmedi. Sonrasında yüzde 50’lik düşüş oldu. Bugün 31 bin dolardan yüzde 50’lik bir düşüş Bitcoin’in fiyatının bir önceki en dip seviyeye gitmesini sağlar ki böylece 2015’teki gibi ikili dip formasyonu da oluşmuş olur.

Bitcoin’de Düşüşe İşaret Eden Bir Başka Sinyal: Death Cross

Cowen’ın uyarısı, Bitcoin’in günlük grafikte bir Death Cross (Ölüm Kesişimi) oluşturmasının ardından geldi. Death Cross, bir kısa vadeli hareketli ortalamanun (MA) bir uzun vadeli MA’nın altına düşmesiyle ortaya çıkmaktadır.

Yatırımcılar ve trader’lar tipik olarak bir Death Cross’un uğursuz, önemli bir düşüş bir sinyal olarak görürler çünkü bu sinyal yükseliş trendinin düşüş trendine yani trendine tersine dönmekte olduğunu göstermektedir. Analistin paylaştığı fiyat grafiği, 50 günlük MA (beyaz çizgi) 200 günlük MA’nın (turuncu çizgi) altına inme eğilimi göstererek en büyük kripto paranın fiyat grafiğinde bir Death Cross oluşumunu ilk aşamalarında olduğunu gösteriyor.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI