reklamı kapat

Bitcoin İçin ‘Alışılmışın Dışında’ 2020 Fiyat Tahmini

Bir Twitter kullanıcısı 2020 için madencilik zorluğundan yola çıkarak fiyat tahmini yaptı.
13:00
24 Aralık 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

‘Alışılmışın dışında’ bir madencilik zorluğu tahminine göre, zorluk – fiyat arasındaki olası güç yasası ilişkisine bağlı olarak Bitcoin fiyatı 2020’de 17.000 dolar civarı olabilir.

100trillionUSD isimli bir Twitter kullanıcısı ilginç bir grafik yayımladı. Grafikte BTC fiyatıyla önümüzdeki yıllarda olması beklenen BTC madencilik zorluğu arasındaki ilişki inceleniyor ve 1000trillionUSD tarafından şu açıklama iliştiriliyor:

Bitcoin zorluğu ve Bitcoin fiyatıyla zorluk arasındaki olası güç yasası ilişkisi hakkındaki anketin sonuçlarına bağlı olarak 2020 Bitcoin fiyatı için alışılmışın dışında bir tahmin: 17.317 dolar.

Ankete katılanların %85’i zorluğun önümüzdeki 2 yılda 10 ila 100 kat artacağını düşünüyor. %10’luk kesim ise bunun, Bitcoin madenciliği için (sıklıkla “ölüm sarmalı” olarak anılan) sonun başlangıcı olduğunu düşünüyor.

%59’luk kesim zorluğun bugünden 2020 sonuna kadar zorluğun 10 kat artmasını bekliyor. %27 ise artışın x100 olabileceğini düşünüyor, ki bu 28.000 doların üzerinde bir fiyata tekabül ediyor.

BTC madencilik zorluğu bu yıl 7 yıl sonra ilk kez,  rekor seviyede düşmüştü. Trendde yaşanan bir kırılmayı madencilikte “ölüm sarmalının” başlangıcıyla bir tutan pek çok ‘uzmanın’ bu görüşünün aksine zorluk ayarlaması Bitcoin ağı için önemli bir karşı denge. Bir diğer ifadeyle hash oranına bağlı olarak (her 2016 blokta) ayarlanan zorluk, Bitcoin ağının madenciliğin karlılığında dengeyi bulmasını sağlıyor.

Öte yandan bu, merkez bankalarının değişen piyasa koşullarıyla faiz oranlarını artırıp azaltmasına benziyor. Ancak Bitcoin’de  ayarlama tamamen koda bağlı, dolayısıyla tahmin edilebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.