reklamı kapat

Bitcoin Hollanda’daki Üniversiteye Geçiş Sınavına Konu Oldu

19 Mayıs 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Bitcoin yakın zamanda binlerce hayrana kavuşmuş olabilir. Yaklaşık 200,000 kişinin girdiği Hollanda’daki yüksek öğretime geçiş sınavına beklenmedik şekilde Bitcoin sorusu dahil edildi. Öğrencilere Bitcoin’in ne olduğuna ve nasıl üretildiğine dair bilgiler verildi.

Hollanda Yüksek Öğrenime Geçiş sınavındaki Bitcoin temalı soru metini şöyle:

Bitcoin çevrimiçi bir dijital para birimidir. 1 Ocak 2009 tarihinde piyasaya sürülen Bitcoin, internette dijital  ödeme yöntemi olarak kullanılıyor. Merkez bankaları tarafından basılan geleneksel para birimleri gibi değildir. Bunun yerine belirli algoritmaların bilgisayarlar yardımıyla çözülmesi sonucu üretilir. Herkes bilgisayar üzerinden Bitcoin üretebilir. Algoritmadaki problemi çözen bilgisayar kullanıcısı ödül olarak yeni üretilen 25 Bitcoin’in sahibi olur. 2014 yılında bir problem 10 dakikada çözülüyordu. Yani o yıl her on dakikada 25 yeni Bitcoin üretiliyordu. 1 Ocak tarihinde yaklaşık 12,2 milyon Bitcoin üretilmişti.

Sınavda öğrencilerin bu paragraftan yola çıkarak 5 soruyu yanıtlaması istendi. Sorulardan bazı örnekler şöyle:

1-) Bitcoin blok ödülü ne zaman 1 Bitcoin’in altına düşecek?

2-) 18 milyonuncu Bitcoin hangi tarihte üretilecek?

3-) Dolaşımda olabilecek toplam Bitcoin miktarını bulun?

Üniversiteye geçiş sınavındaki Bitcoin sorusu Hollanda’nın Bitcoin’i resmi olarak tanımasının ardından soruldu. Bu yılın Mart ayında Amsterdam Yüksek Mahkemesi Bitcoin madenciliğiyle alakalı bir davada, Bitcoin’in mülk değeri taşıdığı kararına vardı. Mahkeme, bir değer temsil ettiği için Bitcoin’in devredilebileceğine hükmetmişti.

Kaynak: Bitcoin.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.