X


Bitcoin Dominance Artarken ETH ve DOGE Gibi Kriptolar Baskılanıyor

Yaşanan son yükselişin ardından Bitcoin piyasa hakimiyeti artıyor. Ancak Ethereum ve Dogecoin gibi altcoin’lerin baskılandığı görülüyor. 
12:15
11 Haziran 2021

Dün yaşanan yükselişler sonrasında kripto para birimleri bugün nispeten daha stabil hareket ediyor gibi görünüyor. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) 37.000 dolarlık önemli seviyenin üzerindeki yerini korurken Ethereum (ETH) ve Dogecoin (DOGE) gibi altcoin’lerde küçük geri çekilmeler olduğu ifade edilebilir.

Bitcoin, Altcoin’leri Baskılıyor Mu?

Bitcoin’in rekor seviyesi olan 64.900 doları görmesinden sonra Bitcoin piyasa hakimiyeti düşmeye başlamış ve %39 seviyelerine kadar gerilemişti. Ancak son toparlanma sonrasında Bitcoin piyasa hakimiyetinin (Bitcoin Dominance) yeniden %44 seviyelerine yükseldiği görülüyor. Bu da Bitcoin’in altcoin’ler üzerinde şu an bir baskı oluşturduğu şeklinde yorumlanıyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bitcoin 8 Haziran’da 31.000 dolarlık düşük seviyeden yükselişe geçti ve fiyat 38.500 dolara kadar yükseldi. Yazının kaleme alındığı an itibari ile 37.080 dolar bandında işlem gören Bitcoin’in 37.000 dolarlık önemli seviyeyi korumak için mücadele ettiği görülüyor. Analistlere göre bu seviye korunduğu sürece yeni bir düşüş hareketinin olasılığı oldukça az görünüyor.

Ethereum ve Dogecoin

Yazının yayına hazırlandığı sırada 2.455 dolardan işlem gören piyasa hacmi bakımından en büyük altcoin Ethereum, 2.300 dolarlık seviyeden yükselişe geçti. Ancak Bitcoin’de görülen büyük yükseliş, Bitcoin dominance’ın artması sebebiyle ETH’da görülmedi.

Analistlere göre şu anki grafiklerde ETH için en güçlü destek noktası 2.390 dolar seviyesinde bulunuyor ve ETH şu an bu desteğin oldukça üzerinde işlem görüyor. Bunun yanında 2.500 dolar bandı pivot seviye olarak görülürken 2.588 dolar ilk güçlü direnç olarak nitelendiriliyor.

Ethereum’un yanı sıra 2021 yılının en popüler kripto paralarından olan Dogecoin (DOGE) yazının kaleme alındığı anda 0,3211 dolar seviyesinde işlem görüyor. Her ne kadar Dogecoin’in yükselişinin son bulacağı ve bir anda tepetaklak olacağı ifade edilse de şimdilik şaka temelli kripto para yıl başındaki fiyatının çok üzerinde işlem görmeye devam ediyor.

Analistlere göre Dogecoin için 0,29 dolar bandı önemli bir destek olarak işlem görürken 0,34 dolar bandının ilk güçlü direnç olduğu ifade ediliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar