reklamı kapat

“Bitcoin Dijital Altın Haline Gelirken Ağır Bedel Ödeyecek”

Ünlü yatırımcı Mike Novogratz Bitcoin'in bağımsız hale gelirken çetrefilli yollardan geçeceğini ifade etti.
20:00
13 Şubat 2019
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Eski Goldman Sachs ortaklarından ve kripto para bankası Galaxy Digital’in kurucusu Mike Novogratz, Bloomberg’e verdiği röportajda Bitcoin’in kripto para dünyasında benzersiz bir boşluğu doldurduğunu ifade etti.

Dijital Altın Bitcoin

Novograzt kripto paraların yaygınlaşması sonucunda Bitcoin’in değer saklama aracı haline geleceğini savundu:

Periyodik cetvelde 118 element var ve sadece bir tanesi altın… Bitcoin dijital altına dönüşecek, bağımsız bir değer olacak. Bir sonraki yükselişte BTC’nin farklı bir performans gösterdiğini göreceksiniz. ABD’nin ya da Çin’in parası olmayacak. Tam bağımsızlık elde edecek ve bağımsızlığın bedeli ağır olacak, öyle olmak zorunda.

Novogratz Bitcoin’in değer değişimi için kullanılabilecek kadar sağlam bir sistemi olduğunu ancak mükemmel güvenlik seviyesine ihtiyaç duymadığını sözlerine ekledi. Dijital altının aksine daha az değerli, işlemler için kullanılan kripto paraların değer değişimi açısından daha iyi sonuçlar verebileceğini dile getirdi.

Bitcoin şu sıralarda 3400-3600 dolar arasında seyrediyor. Novograzt’a göre yukarı çıkması oldukça kolay. Orta vadede 8 bin doların görülebileceğini ifade eden Novogratz yeniden bir balon oluşması halinde dikkatli olunmasını tavsiye etti. Uzun süren ayı sezonunun patlayan balonların ne derece acı verici olduğunu gösterdiğini, değerler eskisi kadar yüksek olmadığı için sektörün değişikliğe uğrama zamanının geldiğini belirtti. Kendi tabiriyle “halk devriminden kurumsal devrime geçiliyor.”

Kurumsal Yatırımcılar

Novogratz kurumsal yatırımcılar için daha rahat bir ortamın oluşmaya başladığını not düştü, kurumlar arasında yaygınlaşma ABD hükümetinin askıya alınmasının ardından yavaşlamıştı. Önümüzdeki günlerde NYSE’yi yöneten firma ICE’ın Bakkt platformu ve Fidelity’nin dijital değerlerle ilgili girişimleri kurumsal yatırımcıları Bitcoin yatırımına çekmesi bekleniyor. Novograzt bunun sadece bir başlangıç olduğunu söylüyor. Novograzt’ın görüşlerine Hollanda merkezli denetim firması KPGM de katılıyor, KPGM geçtiğimiz aylarda kripto paraların güven yaratması için bir sonraki adımının kurumsallaşma olması gerektiğini açıkladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.