reklamı kapat

Bitcoin Cash’e Madenciler %51 Saldırısı Yaptı

Bitcoin Cash madencileri bir madencinin işlemlerini geri almak için ağa %51 saldırısı yaptı.
16:00
25 Mayıs 2019
  • Serhat AntSerhat Ant

Bitcoin Cash’in madencilik kanadında ilginç gelişmeler yaşanıyor. 4 numaralı kripto paranın ağında faaliyet gösteren madenciler, bir madencinin işlemlerini geri almak için %51 saldırısı yaptı.

BCH Hard Fork

15 Mayıs’ta BCH’de hard fork ve kod değişikliği gerçekleşti. Değişiklik sonrası kimliği bilinmeyen bir madenci, normalde erişiminin olmaması gereken coin’leri aldı. Coindesk’in haberine göre madenci bunu bir bug sayesinde yaptı. Madenciyi durduracak %51 saldırısı BTC.com ve BTC.top madencilik havuzları tarafından yapıldı.

%51 Saldırısı

Bitcoin Cash gibi kripto paralardaki %51 saldırılarında bir kuruluş veya grup hash oranının çoğunluğunu kontrol ediyor ve normalde izinli olmadıkları birçok şeyi ağ üzerinde yapabiliyor, ağın işlem tarihini yeniden yazmak gibi. Kripto para sektöründe güvenlik anlamında en korkulan şeylerden biri %51 sadırıları. Muhtelif kripto paralar hash oranlarındaki düşüş sebebiyle %51 saldırısına maruz kaldı.

Bir noktada BTC.top %50’den fazla kontrole sahipti, ancak BTC.com ve BTC.top güçlerini birleştirerek işlemlerin bloklarını geri sardı. İstatistik sitesi Coin.Dance’e göre bu iki madencilik havuzunun şu sıralar toplam gücü %44.

Bitcoin Cash ağında gerçekleşen bu %51 saldırısının ilginç kısmı, saldırının saldırganları ödüllendirmek veya fonları kişisel amaçlar için kullanmak yerine topluluk için iyi olduğu bariz bir eylemi başarmak için yapılmış olması. Bu durum belki de kripto para tarihinde bir ilk. Yine de saldırı BCH topluluğundaki herkesi tatmin etmedi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.