reklamı kapat

Bitcoin Bu Yıl Rekor Tazeleyebilecek Mi?

Bitcoin fiyatı 14.000 doları yeniden görebilir mi?
16:22
8 Ağustos 2020

Bitcoin geçtiğimiz haftalarda ciddi bir hareketlenme gösterse de 12.000 dolar seviyesinden sonra sert bir düşüş yaşadı ve yeniden 11.000 dolar bandının dip noktalarına doğru ilerlemekte. Bitcoin’in bu yıl 20.000 dolar olacağını iddia eden analistler ise önümüzdeki aylarda yükselişin yeniden kendini gösterebileceğini vurgulamakta.

Bitcoin 7 Ağustos tarihinde özellikle ABD Dolarının elde ettiği yükseliş sebebiyle ciddi bir düşüş yaşadı ve hala düşüşüne devam ediyor. Buna rağmen iki önemli gösterge Bitcoin’in bu yıl 2019 yılının rekorunu geçerek 14.000 dolar seviyesinin üstüne çıkabileceğini gösteriyor.

Bitcoin’i Yükseltebilecek Faktörler

Bunlardan birisi 2019 yılındaki getiren sinyal olarak da bilinmekte. ABD ve Çin arasındaki gerilimin artması, ticaret ambargolarının yenilerinin koyulması hem ABD’nin hem de Çin’in itibari paralarına olan güveni azaltmıştı. Bu sefer ise yaşanan Koronavirüs krizi ve küresel ekonomik kriz itibari paralara olan güveni sarsıyor.

Böyle bir durumda kısa vadeli düşüşler yaşansa da uzmanların uzun vadeli tahminleri Bitcoin gibi varlıkların yükseleceğine işaret ediyor. Uzmanların dikkat çektiği bir diğer nokta ise artan enflasyon oldu. Enflasyonun sınırsız basılan para miktarı sonrasında ciddi bir artış yaşayabileceği tahmin ediliyor.

Bitcoin ise blok ödülü yarılanması sayesinde yıllık enflasyon oranını %1,8’in bile altına indirdi ve önümüzdeki yıllarda da süreç bu şekilde ilerleyecek. Bitcoin temel faktörler sayesinde devamlı olarak itibari paralardan daha avantajlı bir konuma ilerliyor ve yükselişin uzun vadede garanti olduğu düşünülmekte.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.