X


Bitcoin (BTC) Fiyatı 50.000 Dolar Altına Sarktı: Neler Oluyor?

Bitcoin sert düştü!
07:00
23 Nisan 2021

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), bugün sabah saatlerinde 50.000 dolar altına kadar gerileyerek uzun süreden beri görülmeyen bir düşüş yaşadı.

Bitcoin, 50.000 Dolar Altına Sarktı

Coinbase üzerinde 49.000 dolara kadar çekilen Bitcoin fiyatının böyle bir düşüş yaşamasının arkasındaki sebep tam olarak bilinmese de durumun Joe Biden’ın son açıklaması ile ilgili olduğu söylenebilir. Biden’ın vergi açıklaması, kripto para piyasalarında ve nispeten riskli olarak görülen piyasalarda sert düşüş yaşattı.

Düşüşün tam da Biden’ın açıklamasından sonra ve ilk olarak ABD piyasalarında başlaması da yukarıdaki durumu özetlemekte. Joe Biden, zenginlerden alınan vergiyi %100’e kadar arttıracağını söyledi ve bu durum insanların kripto paralarını satmasını da tetiklemiş olabilir.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

3,5 Milyar Dolarlık Pozisyon Likide Oldu

Bybt tarafından aktarılan verilere göre 24 saat içerisinde 3,5 milyar dolar değerinde vadeli işlem likidasyon yaşadı. Bunların 1,21 milyar dolarlık kısmı Bitcoin’e aitken 623 milyon dolarlık kısım Ethereum’a, 370 milyon dolarlık kısım ise XRP’ye ait. Önde gelen üçlünün devamında ise 233 milyon dolarlık DOGE pozisyonunun tasfiye olduğu görülebilmekte.

Kripto para piyasasının toplam değeri 1,893 trilyon dolara gelirken Bitcoin de uzun süreden sonra ilk defa 933 milyar dolar seviyesine düştü ve 1 trilyon doların altında kaldı. Top 10 içerisine bakıldığında en sert düşenlerin ise %23,6 ile DOGE ve %16 ile XRP olduğu görülüyor.  Bu sert düşüşe en çok dayanan ise sadece %4,6’lık düşüş yaşayan Ethereum oldu.

Kripto para piyasasının bu tip rallilerde düzeltme yaşaması oldukça normal olsa da uzun süredir 50.000 doların altının görülmemesi piyasadaki paniği tetikleyebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar