X


Bitcoin (BTC) Enflasyona Karşı Güvenli Liman Mı?

Chainalysis tarafından Bitcoin ve enflasyon ilişkisine dair önemli açıklamalar yapıldı.
21:29
20 Eylül 2021

Kripto para yatırımcılarının önemli kısmı Bitcoin (BTC)’i enflasyona karşı güvenli liman olarak görüyor. Ancak bu tez verilerle desteklenebiliyor mu? Birçok ülke için son 5 yıla bakarak büyük ölçüde bunu söyleyebiliriz. Ancak Amerikalı yatırımcılar buna ikna oluyor mu? Chainalysis verilerine göre Bitcoin (BTC) enflasyon riskinden korunma aracı değil.

Amerika’da Bitcoin (BTC) ve Enflasyon

Chainalysis tarafından yapılan son yorumlar Bitcoin ve Enflasyon arasında istatistiksel korelasyon olmadığını söylüyor. Ancak bu durum yatırımcıların bir kısmını caydırmıyor, halen birçok kripto para yatırımcısı enflasyona karşı en güçlü aracın Bitcoin olduğunu düşünüyor.

Şirketin araştırma başkanı Kim Grauer şunları söyledi:

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

“Amerika’daki enflasyon ile Bitcoin fiyatı arasında istatistiksel bir ilişki bulamıyoruz. Fakat buna rağmen çok sayıda insanın portföyünü enflasyondan korumak için Bitcoin tuttuğunu biliyoruz”.

Az gelişen ve gelişmekte olan ülkelerin sıklıkla ana gündem maddesi enflasyon olmuştur. Pandemi sayesinde bu konu Amerika’nın da yeniden gündemine girdi. Son iki yıldır tartışılan enflasyon bu yıl rekor seviyeye ulaştı. Son 10 yılın zirvesini %5+ ile görecek olan enflasyon Amerika için ciddi bir sorun halini aldı. Birçok yatırım uzmanı yıl içinde vatandaşları enflasyona karşı korunmak için Bitcoin tutmaya davet etti.

Ancak analitik firmasının değerlendirmeleri bunun rakamlarla doğrulamadığını söylüyor. Önümüzdeki yıllarda Bitcoin bu konuda kendini ispatlayabilirse büyük bir savaşı da kazanmış olacak. Artık kimsenin inkar edemeyeceği bir şekilde Bitcoin “enflasyona karşı güvenli liman” olabilir.

Diğer Ülkelerde Bitcoin ve Enflasyon

Bir Venezuela vatandaşına bunu sormanız mantıksız olur. Yılda yüzde 10 milyon enflasyon oranlarının görüldüğü bu ülkede sadece Bitcoin değil hemen hemen değerli her şey enflasyona karşı kullanılabilir. Venezuela, Nijerya gibi ülkeler son derece yüksek enflasyon rakamlarıyla mücadele ediyor. Doğal olarak vatandaşlarının önemli kısmı kripto paralardan başka bir çıkış yolu da bulamıyor.

Ulaşılabilir, değerli ve pratik tabi ki kripto paralardan bahsediyoruz. Bu özelliklerin ne denli önemli olduğunu yüksek enflasyonla mücadele eden ülkelerin vatandaşları net biçimde anlayabiliyor. Hatta ülkemizde dahi resmi olmayan enflasyon rakamları kimine göre %50 seviyelerini aştı. Bunu market alışverişi yapan herkes kolayca fark edebiliyor. Türk yatırımcılarının kriptoya yoğun ilgisini de bununla bağdaştırmamız mümkün olabilir.

Resmi Enflasyon Rakamları Türkiye

Bitcoin (BTC), ABD vatandaşları için doğrulanmış bir güvenli liman olmayabilir ancak birçok ülkenin vatandaşları tam tersini düşünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar