X

Bitcoin (BTC) Bu Büyük Ülkenin Para Birimini de Geride Bıraktı!

Bitcoin emin adımlarla ilerlerken geleneksel para birimlerini geride bırakıyor.
08:30
10 Kasım 2020

Bitcoin (BTC) 14.000 dolar seviyesini geride bıraktıktan sonra BTC’nin piyasa değeri Rus rublesinin parasal tabanını da aşmış oldu. Rus rublesinin parasal tabanı, hem fiziksel para birimini hem de banka rezervlerini içeriyor ve bunların ikisi de genellikle bir ülkenin merkez bankalarında tutuluyor.

Bitcoin ve Diğer Varlıklar

Aşağıdaki tablo ilk bakışta karmaşık görünebilir. Ancak basitçe altın, gümüş, Bitcoin ve diğer küresel para tabanlarını karşılaştırıyor. Bu tabloya bakarak ABD’nin, Federal Rezerv’de bulunan 4,9 trilyon dolarlık fiziksel banknot, madeni para ve banka mevduatı olduğunu görebiliriz. Bu rakamı mevcut 18,5 milyon BTC’ye bölerek yukarıda belirtilen 263 bin dolara ulaşıyoruz. Yani Bitcoin’in piyasa kapitalizasyonunun ABD taban para rakamıyla eşleşmesi için BTC fiyatının 263.000 doları aşması gerekiyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bu çok zor gibi görünse de, BTC Brezilya reali, İsveç kronu ve Güney Kore wonu gibi çok sayıda egemen para birimini gölgede bıraktı. Bitcoin’in bu şekilde geleneksel para birimlerini geride bırakıyor olması 11 yaşındaki bir varlık için yok sayılamayacak bir başarı olarak nitelendiriliyor.

Crypto Voices’un arkasındaki ekonomist Fernando Ulrich’e göre, Bitcoin’in en büyük 30 temel para rakibi GSYİH’nın %95’ini oluşturuyor. Birçok ülkeyi kapsayan Euro dışında, ilk 113 ülkeden bazılarının para birimlerinin ABD dolarına sabitlendiği ifade ediliyor.

Konuyla ilgili açıklamalar yapan Crypto Voices’daki araştırmacıların, “Şimdiye kadar para tekeli, Merkez Bankaları ve onların hükümetleri için ‘işe yarıyor’. Neredeyse maliyetsiz: Geleneksel para, altının piyasa değeriyle ‘sınırlandırılmadığını’ kanıtladı.” ifadelerini kullandıklarını görüyoruz.

Bunlara ek olarak araştırmacılar Bitcoin ile ilgili olarak da, “Bitcoin’e gelince, eğer o grafikte olacak kadar büyürse ya da merkez bankaları tarafından tutulursa, ancak o zaman Bitcoin’in merkez bankalarına ‘maliyeti’ hakkında herhangi bir fikrimiz olacak.” açıklamasını yaptı.

Bu Analiz Ne Anlama Geliyor?

Bazıları bu analizi düşüş olarak yorumlayabilir, ancak aslında tam tersi. Crypto Voices’daki araştırmacılar, şu ana kadar merkez bankalarının ve hükümetlerin altın varlıkları ne olursa olsun para basma yeteneklerini sürdürdüklerini ortaya koyuyor. Bu nedenle, yeni bir “altın standart” veya benzer bir şey aramak için herhangi bir baskı bulunmuyor.

Araştırmacıların mükemmel bir şekilde özetlediği gibi enflasyon geleneksel para birimlerine yavaş yavaş değer kaybettiriyor. Bu da Bitcoin’in bir dizi para birimini geçmesine neden oldu. Aslında 2020, şimdiye kadar kaydedilen en kapsamlı küresel para tabanı genişlemesine sahipti.

Tüm bunların yanında şu anda gözler Kanada dolarında. Çünkü BTC fiyatının 18.000 dolara ulaşması Kanada dolarını da geride bırakması anlamına gelecek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar