X


Son Dakika: Koronavirüs Aşı Haberi Geldi, Bitcoin (BTC) Fiyatı Şahlandı!

Bitcoin fiyatı Pfizer haberi ile yükseldi.
14:59
9 Kasım 2020

Dünyanın en büyük ilaç şirketlerinden birisi olan Pfizer tarafından yapılan bir son dakika açıklamasında, geliştirilen Koronavirüs önleme aşısının virüsün bulaşmasını %90 oranında önlediği vurgulandı. Pfizer ve BIONTECH tarafından yapılan açıklamada Kovid-19’a karşı geliştirilen aşının çok iyi sonuçlar verdiği ve üçüncü aşamadaki çalışmalara başlandığı vurgulandı.

Aşı Haberi Bitcoin’e Geçici Pump Yaşattı

Lider kripto para birimi Bitcoin‘in (BTC) fiyatı bu haber ile bir anda %4 artış elde etti ve bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 15.850 dolardan işlem görüyor. BTC, aşı haberi ile beraber 16.000 dolar direncini kırmayı başarırsa bugün içerisinde 20.000 dolar rekoru gelebilir gibi gözüküyor.

Koronavirüs bitcoin aşı pfizer

Aşağıda da gösterilen Coinbase kripto para borsasındaki grafiğe bakıldığında BTC/USD işlem çiftinin gelen bu haber sonrasında çok sert yükseldiği görülüyor. Sadece Bitcoin değil, aslında riskli olarak görülen bütün varlıklar sert yükseldi. Koronavirüs aşısı ile yakından ilgili olduğu bilinen ONS altın fiyatında ise hafif bir çakılma görüldü. ONS altın fiyatı gün içerisinde 1.965 dolar seviyelerine kadar ulaşırken aşı haberi ile 1.953 dolar desteğine kadar indi.

Bitcoin‘in yükselişi toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum’a da yaradı ve ETH fiyatı da kısa süreliğine 461 dolar seviyesinin üstüne kadar çıktı. Peki aşı haberi lider kripto para birimi Bitcoin’i tam olarak nasıl etkiler? Aslında BTC ve Altın arasında bir korelasyon olduğu daha önceki aylarda görülse de son zamanlarda korelasyonun azaldığı ifade ediliyor.

Aşı haberinden en çok faydalanan tarafın ise borsalar olduğu görülüyor. Hem ABD hem de küresel çapta borsaların çok sert bir sıçrama yaptığı görülüyor. Koronavirüs salgınının kötü etkilediği hisse senetlerinin şimdi aşı haberi ile rekor kırması ise beklenen bir gelişmeydi.

Eğer Pfizer resmi onay alıp aşıyı tam anlamıyla piyasaya sürerse, bu borsaların rekor üstüne rekor kırmasına, altın fiyatlarının ise 2020 yılı öncesi seviyelere kadar gerilemesine yol açabilir. Bitcoin fiyatı ise şu an uzmanlar için tam bir muamma gibi gözüküyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar