X


Bitcoin Borsaları ve Hackerlar Arasındaki Savaş Büyüyor

12:07
18 Şubat 2015
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin exchange siteleri siber saldırılar konusunda geçen yıl olduğu gibi 2015’te de adından oldukça söz ettiriyor. Bu siteler ne kadar çok önlem alırsa alsın, hackerlar bir şekilde yolunu bulup kripto paraları çalabiliyorlar. Küresel olarak bugüne kadar büyük çaplı işlem yapıp kayıp yaşamayan sadece bir kaç site kalmış durumda ve neredeyse hepsi bu sorunları yaşamış ve yaşamaya devam ediyor. Artık sitelerin hacklenme ve Bitcoin çaldırma gibi haberleri bize oldukça tanıdık gelmeye başladı. Diğer yandan bu tip olaylar Bitcoin’in değerinde de negatif yönde büyük bir etkiye sahip.

Her zaman olduğu gibi en büyük dramalar Çin’de yaşanıyor, geçen hafta Bter’den 7000 Bitcoin çalınmıştı. Bunun üzerine Bter çalınan Bitcoin’lerin geri getirilmesi durumunda 720 BTC ödül vereceğini açıklamıştı; fakat şu ana kadar bu konuyla ilgili herhangi bir gelişme olmadı. Aslında Bter’in yaşadığı bu olay ilk değildi, 2014 yılında da sitenin hesaplarından yaklaşık değeri 1,6 milyon dolar olan 50 milyon NXT çalınmış ve şirket bu haberle gündeme oturmuştu. Anlaşılan o ki, Bter henüz yeterince akıllanmamış ve sistemleri güvenli değil. Dünyanın en büyük hacimlerinden birine sahip Çinli exchange sitesi Huobi de geçtiğimiz günlerde bazı saldırılara maruz kalmış ve site içerisindeki işlemlerde bazı aksaklıklar meydana gelmişti.

Exco.in sitesini Bitcoin dünyasındaki çoğu kripto para kullanıcısı muhtemelen henüz duymamıştır. Ama bu sitenin adı haklenmeyle eş anlamlı olacak gibi görünüyor, site 5 gün içerisinde iki defa saldırıya uğradı (6 – 10 Şubat) ve yüklü miktarda Bitcoin kaybetti. Saldırıya uğrayan bir diğer site ise Avrupalı exchange şirketi CCEDK. Site son günlerde yoğun bir şekilde DDoS ataklarıyla savaşıyor ve bu ataklara önlem almaya çalışıyor. Site saldırılarla mücadeleye devam etse de, şu anda kadar herhangi bir kaybı yok. HitBTC‘de yine son günlerde siber saldırılara maruz kalanlar arasında bulunuyor ve herhangi bir kayıp yaşamamak için hackerlarla savaşmaya devam ediyor.

Bir sonraki kurban kim olacak? Bitstamp saldırısı daha ilk günlerinden 2015’in çok çalkantılı bir yıl olacağını göstermişti. Henüz Şubat ortalarında olmamıza rağmen yaşanan olaylar exchange sitelerinin ilk hedef olarak görüldüğünü kanıtlar nitelikte. Muhtemelen bu yıl içerisinde de, bu türde bir çok haber duyacağız, bir sonraki kurbanın hangi site olacağını tahmin etmek zor; fakat hepsinin günün birinde böyle bir sınavdan geçeceği kesin..

Yararlanılan kaynak: Cryptoarticles

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar