f Bitcoin’de Bir Eşik Daha Aşıldı! MicroStrategy İçin Oyunun Kuralları Değişti! › COINTURK

Bitcoin’de Bir Eşik Daha Aşıldı! MicroStrategy İçin Oyunun Kuralları Değişti!

Özet

  • Berenberg, yayımladığı raporda FASB'nin yaptığı kural değişikliği en büyük kazananının MicroStrategy olduğuna vurgu yaptı.

  • FASB'ın değişikliği şirketlerin kripto paralarda kazanç ve kayıplarını hemen gösterme zorunluluğunu azaltıyor.

  • Berenberg, bu değişikliğin MicroStrategy ve kripto para tutan şirketlerin bilançolarında olumsuz etkileri ortadan kaldıracağı üzerinde duruyor.

  • Piyasaya etkisi: Nötr
14:36
8 Eylül 2023

Yatırım bankası Berenberg‘in yayımladığı son raporda MicroStrategy’nin Finansal Muhasebe Standartları Kurulu’nun (FASB) şirketlerin mali durumlarını raporlama şeklinde kural değişikliği yapmasının ardından şirket bilançosunda tuttuğu Bitcoin‘in (BTC) fiyatının söz konusu dönemde düşmesi halinde değer düşüklüğü zararlarını tanımlamak zorunda kalmadan her çeyrekte BTC varlıklarını raporlayabileceğini bildirdi.

FASB’nin Kripto Paralar İçin Yaptığı Kural Değişikliği ve MicroStrategy

Berenberg, yayımladığı son raporda MicroStrategy‘nin Ağustos 2020’de Bitcoin satın alma stratejisini benimsemesinden bu yana 2.23 milyar dolarlık kümülatif değer düşüklüğü zararı bildirdiğini belirtti. Yatırım bankası, MicroStrategy’nin 917.8 milyon dolarlık en büyük değer düşüklüğü zararının 2022’nin ikinci çeyreğinde kaydedildiğini ve bu zararın kazançlarla ilgili haberlerde yoğun bir şekilde yer aldığını ve durumun bu şekilde olmamasına rağmen şirketin doğal değeri üzerinde olumsuz etkiye neden olduğunu kaydetti.

Mark Palmer liderliğindeki Berenberg analistleri, “Değişiklik, MSTR (MicroStrategy’nin hisseleri) ve kripto para tutan diğer şirketlerin FASB’ın uyguladığı kurallar çerçevesinde değer düşüklüğü zararlarının yarattığı zayıf netliği ortadan kaldırmasına yardımcı olacak.” diye yazdı.

FASB, 6 Eylül’de şirketlerin kazanç ve kayıplarını gelir tablolarında hemen göstermelerine imkan tanıyacak bir hareketle şirketlerin gerçeğe uygun değer muhasebesini kullanmalarına izin verileceğini açıkladı. FASB’nin bu yıl içinde nihai değişikliği resmi olarak onaylaması ve şirketlerin yeni kuralları benimsemesi bekleniyor.

Berenberg, FASB’nin yeni kurallarının 2025 yılında yürürlüğe gireceğini belirttiğini, ancak şirketlerin yeni kuralları bundan önce uygulama seçeneğine sahip olacağının altını çizdi. Bu bağlamda MicroStrategy’nin bu seçeneği kullanması bekleniyor. Öte yandan yatırım bankası MicroStrategy hisseleri üzerinde 510 dolar fiyat hedefiyle al notuna sahip. Hisse senedi 7 Eylül’deki işlem seansını 353,07 dolardan kapattı.

Michael Saylor: Bitcoin’in Önündeki Büyük Bir Engel Kalkmış Oldu

MicroStrategy’nin icra kurulu başkanı Michael Saylor, gelişme üzerine attığı bir tweet’te yapılan değişikliğin “Bitcoin’in bir rezerv varlık olarak kurumsal anlamda benimsenmesinin önündeki büyük bir engeli ortadan kaldırdığını” söyledi.

ABD’li yatırım bankası Stifel, ABD’li şirketlerinin, özellikle piyasanın ateşli olduğu dönemlerde kar hanesine olan iyileştirilmiş etkileri göz önüne alındığında bilançoda kripto para tutmaya giderek daha açık olabilecekleri yönünde görüş bildirdi.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI