reklamı kapat

Bitcoin Ağındaki İşlem Ücretlerinde İnanılmaz Artış – Ağ Tıkandı Mı?

Bitcoin (BTC) ağındaki tıkanma, işlem ücretlerinin rekor kırmasına neden oldu.
11:00
5 Nisan 2019

Dünyanın ilk ve hala en değerli kripto para birimi Bitcoin (BTC) geçtiğimiz 2 Nisan tarihinde inanılmaz bir artış yaşamış ve 3 Nisan tarihine kadar 5.000 dolar üzerine çıkmayı başarmıştı. Saatler içerisinde 1.000 dolar civarında artış yaşayan BTC, doğal olarak yatırımcılarda da hareketlenmeye sebep oldu ve bu durum Bitcoin ağını olumsuz etkiledi. Ağdaki tıkanmalar özellikle boğa piyasasında oldukça sık görülen olaylar olmakla beraber, bu hafta yaşanan ani yükseliş de bunlardan birisi olarak görülmekte.

Bitcoin Ağının Tıkanma Sebebi Ne?

Ağ, Bitcoin’in olası bir yükselişinde ellerindeki BTC’leri borsalara yatırmak ve alım satım yapmak isteyen kullanıcıların akın etmesi nedeniyle tıkanıyor ancak işlem ücretlerinin çıkmasının sebebi biraz olsun farklı bir sebebe sahip.

Bitcoin ağının olası bir yükselişte tıkanmaya bu kadar meyilli olmasının asıl nedeni, aceleci ve fırsatçı yatırımcılar olarak bilinmekte. Madenciler ağda en çok komisyon alacakları işlemi onaylama yolunu seçtiklerinden dolayı, kendi işlemlerinin hızlı yapılmasını ve borsalara ellerindeki BTC’leri hızlı göndermeyi tercih eden yatırımcılar, daha fazla işlem ücreti vererek normal yatırımcılar için verilmesi oldukça zor ücret seviyelerine çıkılmasına neden oluyorlar.

Tıkanmadan ve rekor seviyede işlem ücretlerinden etkilenmemenin bir diğer yolu ise, ana ağı kullanmayıp Lightning Network protokolünden yardım almak. 2017 yılının Aralık ayındaki boğa döneminde tecrübe edilen tıkanma sonrası geliştirilmeye başlanan LN, Bitcoin yatırımcılarının daha hızlı bir şekilde ödeme aktarması için tasarlandı ve hala birçok yatırımcı tarafından tercih edilmese de, 5.3 milyon dolarlık toplam kapasitesi itibariyle oldukça büyük ve kullanışlı bir hale geldi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun