X


Bitcoin 51.000 Doları Gördü! Bitcoin (BTC) Boğaları Fiyatı Rekora Ulaştırabilecek Mi?

Bu gece oldukça kritik Bitcoin tek tek tüm önemli dirençleri kırıyor!
22:54
5 Ekim 2021

Kripto para piyasaları son bir hafta içinde %12’nin üzerinde arttı. Ancak bu hareket henüz sağlam bir zemin üzerine oturmadı. Piyasalar 16 gün önce de benzer seviyeleri test ederek geri çekilmişti. Benzer bir hareketin yaşanması özellikle altcoinlerde ciddi kayıplar doğurabilir. Yazı hazırlandığı sırada Bitcoin (BTC) 51.000 doları test ediyor ve hali hazırda 51.200 dolardan alıcı buluyor.

Bitcoin Hedefe Ulaşabilecek Mi?

ABD Temsilciler Meclisi bu ay 1 trilyon dolarlık altyapı faturasını oylayacak. Bu durum alıcılar için önemli bir faktör gibi görünüyor. Bitcoin (BTC) vadeli işlem piyasaları primi ve opsiyon risk göstergesi henüz ciddi bir FOMO’ya işaret etmiyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Şimdilik yatırımcılar temkinli görünüyor. Güven tamamen oluştuğunda daha fazla yükseliş hedefli kaldıraç pozisyonlarını görebiliriz. Yukarıdaki grafik vadeli işlem yatırımcılarının “korkudan” yavaşça uzaklaştığını doğruluyor. Ancak net bir şey söylemek için henüz erken olabilir.

ABD Kriptolara Kucak Açtı

Çin yasakları kripto para piyasalarına bu yılın iki ve üçüncü çeyreklerinde ciddi baskı oluşturdu. Ancak son çeyrekte ABD destekli bir yükseliş görebiliriz. FED Başkanının kripto paraları kucaklayan açıklamasını hafife almamak gerekiyor. Hali hazırda SEC Başkanı Gensler’de Bitcoin ETF onayları için olumsuz konuşmuyor. Başvuruların eskisi gibi direkt olarak reddedilmemesi gerekli düzenlemelerden sonra onayların geleceğine işaret kabul ediliyor.

Çin’in kripto para yatırımcıları üzerindeki etkisi her geçen gün zayıflıyor. Yıllardır gelen yasak açıklamaları somut adımlar doğurmamıştı. Ancak bu yıl tüm global borsalar Çin’e adeta resti çekti. Borsaların tamamı Çin vatandaşlarına artık hizmet vermeyeceklerini duyurdu. Bu açıklamalar piyasalarda bir çöküşe de sebep olmadı, aksine DeFi platformlarına artan ilgiyle Çin yönetimi komik duruma düştü. Çin vatandaşları artık merkezi borsaları kullanamıyor, ancak DYDX gibi birebir merkezi görünümlü merkezsiz yapılarda aynı şekilde yatırımlarına devam edebiliyor. Peki ne değişti? Elbette Çin’in kripto para ekosistemi üzerindeki baskısı ortadan kalktı.

Bitcoin hash oranı normal seviyelerde, piyasalar yeniden 2 trilyon doların üzerine çıktı ve artık kripto paralar Çin’de tamamen yasak. Kazanan kripto para yatırımcıları ve kaybeden Çin oldu.

ABD’nin daha olumlu ve somut adımlar atmasıyla birlikte kripto paraları Çin’in dünya finans piyasalarına hakim olma hayallerini ortadan kaldırabilir.

 

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar