X

Türkiye’de QNB Finansbank ile RippleNet Birlikte Çalışacak!

Türkiye'de milyonlarca müşterisi bulunan QNB Finansbank sınır ötesi ödemeler için Ripple ile çalışacak.
22:50
5 Ekim 2021

RippleNet dünyanın birçok bölgesindeki banka ile önemli anlaşmalar imzaladı. Ancak bugün imzalanan anlaşma bizim için hepsinden önemli görünüyor. Qatar National Bank ile RippleNet arasında kurulan ortaklık yeni bir havale hizmetini başlatılacak. Daha önemlisi işin merkezinde Türkiye olacak.

Ripple ve QNB Anlaştı

Üç kıtada 30’dan fazla ülkede faaliyetlerini yürüten QNB, 2015 yılında Finansbank’ı satın almıştı. National Bank of Greece’in Finansbank’taki yüzde 99,81 payının tamamını 2,7 milyar euroya satın alan QNB ülkemizde de bu markayla hizmet veriyor. Körfez Arap bölgesi ve Afrika’nın en büyük bankası olan QNB, blockchain anlaşmalarına da gerekli özeni gösteriyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Sınır ötesi ödemeler konusunda finans kuruluşlarına önemli destek sağlayan RippleNet bu konuda tecrübelerini paylaşıyor. Uluslararası ödemeler hız ve maliyet konusunda son derece eksik kabul ediliyor. Blockchain teknolojiyle oldukça ucuz ve hızlı şekilde tüm havale işlemlerini yapmak mümkün. Buna Türkiye’de kullanılan Fast sistemini örnek gösterebiliriz. Çok da ucuz şekilde yurt için ödemelerde olduğu gibi anlık para transferi yapmak istemez miydiniz?

Türkiye Pilot Bölge Oldu

Her iki taraf da QNB‘nin Türkiye’de QNB Finansbank ile RippleNet‘i test edeceğine dair bir anlaşma imzaladı. Gerekli çalışmalar tamamlandıktan sonra QNB, dünya genelindeki müşterilerine anlık sınır ötesi havale işlemini açacak.

QNB’nin Perakende Bankacılık Grubu başkanı Heba Al Tamimi şunları söyledi;

“Her zaman müşterilerimiz için en iyi yeniliği sunmaya çalıştık. Ripple ile yaptığımız anlaşma müşterilerimize en iyi ürünleri sunmak için attığımız başka bir adımdır”.

QNB yaptığı bu anlaşmayla birlikte bankacılık sektöründeki yeniliğe de ilk katılan kurumlardan olacak.

Ripple’ın dünya devleriyle yaptığı ilk anlaşma elbette bu değil, şirket birçok banka hatta merkez bankalarıyla iş birliği anlaşmaları imzaladı. Yani geleneksel finans devlerine yeniliğe adaptasyon hizmeti veriyor, üstelik bu noktada rakibi pek yok diyebiliriz. Bhutan Merkez Bankası, Malezyalı mobil cüzdan sağlayıcısı Mobile Money, Bangladeş’te 45 milyondan fazla kişiye mobil finansal hizmetler sağlayıcısı olan bKash ve daha nicesi yakın zamanda Ripple ile masaya oturdu.

Nisan ayından bu yana hızla değer kazanan XRP ile ATH noktasından oldukça uzak. SEC davasının sonuçlanmasıyla zincirlerinden kurtulacak olan Ripple, o günlere büyük anlaşmalarla hazırlanıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar