X


Bir Dev Şirket ve Uygulama Daha Kripto Para Ödemelerini Kabul Edebilir

Spotify da kripto para kervanına katılabilir.
21:18
3 Aralık 2020

Kripto para sektörüne birbiri ardına giren kurumsal yatırımcılar ve şirketlerden sonra şimdi de dünyanın en popüler uygulamalarından benzer haberler gelmeye başladı. Dünyanın en büyük müzik uygulamalarından birisi olan Spotify tarafından paylaşılan bir iş ilanı, bunun da kripto para sektörüne gireceğini gösteriyor.

Spotify’dan Kripto Para Müjdesi

Yayınlanan iş ilanında, direkt olarak kripto para sektörü ile ilgili detaylara yer verildiği ve “ödeme stratejisinden sorumlu” yönetici arandığı belirtiliyor. Yeni yöneticinin direkt olarak Libra Association ile olan ilişkiden sorumlu olacağı da belirtiliyor. Spotify, Facebook’un kripto para birimi Libra’nın yönetim kurulunda yer alıyor.

Şirket açıklamasında “dağıtık defter teknolojisi, blockchain, kripto paralar, stablecoinler, merkez bankası dijital para birimleri ve diğer dijital varlıklardan sorumlu olacak” bir kişinin arandığı belirtiliyor. Kripto para ödemeleri ise net bir şekilde belirtilmiyor. Bu gelişmenin hemen Libra’nın kripto parası Libra’nın marka adının Diem olarak değiştirilmesinden sonra gelmesi ise tesadüf gibi durmuyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Kripto Paraların Kabulü İçin Kritik Adım

Eğer Spotify dünya çapındaki milyonlarca kullanıcısına kripto para ile ödeme seçeneğini açarsa bunun bireysel ve ana akım kabul için önemli bir yol oluşturacağı tahmin ediliyor. Spotify’ın müşteri tabanının 320 milyon dolardan fazla ödeme değerine sahip olduğu biliniyor. Bu miktar kurumsal yatırımcılara kıyasla düşük olsa da ana akım kabul için kesinlikle oldukça önemli.

Facebook eğer kendi stablecoini Diem’i planlandığı gibi Ocak 2021 tarihinde piyasaya sürmeyi başarırsa bu da ana akım kabul konusunda mucizeler yaratabilir. Libra’yı tanıtmasından sonra regülatörlerden sert tepki alan Facebook, birçok kurul üyesini de kaybetmişti. Spotify ise Visa ve eBay gibi büyük firmaların ayrılıklarından sonra bile Libra projesinden ayrılmadı.

Spotify, Diem’i mi Bekliyor?

Eğer Spotify 2021 yılında Diem stablecoini ile kripto para ödemelerini başlatırsa diğer rakip platformların da benzer adımları atması beklenebilir. Bu da kripto paraların eninde sonunda bütün dünyaya yayılmasını sağlayacak zincirleme reaksiyonu başlatacaktır. Bitcoin ve kripto paraların değeri 2017 yılında rekor kırdıktan sonra sert bir şekilde düşüş yaşasa da 2020 yılında görülen bu kritik gelişmeler benzer bir senaryonun yaşanmasının önüne geçebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar