X

Çok Beklenen Facebook’un Kripto Parası Libra’nın Tarihi Belli Oldu

Libra sonunda piyasaya çıkıyor mu?
14:11
27 Kasım 2020

Sosyal medya devi Facebook, 2019 yılında kendi kripto para birimi Libra’yı tanıtsa da regülatörlerden gelen sert baskılar ve tepkiler nedeniyle bunda bir sürü değişiklik yapıp lansman tarihini ertelemek zorunda kalmıştı.

Libra Yeniden Gündemde

Financial Times tarafından aktarılan bir iddiaya göre ise Facebook’un kripto para birimi Libra, önümüzdeki yılın başında piyasaya sürülebilir. ABD dolarına endeksli olacağı belirtilen stablecoin’in, Ocak 2021 tarihi itibarıyla piyasaya sürüleceği belirtiliyor.  Libra ilk tanıtıldığında bunun sadece ABD dolarına değil, birden fazla itibari paraya endeksli olacağı belirtilmişti.

Ancak Nisan ayında projenin önde gelen isimleri regülatörlerin baskıları nedeniyle projeden ayrılınca Libra’nın da sonlandırılacağı söylentileri ortaya çıktı. ABD ve Avrupa içerisinden gelen tepkiler, neredeyse projenin önde gelen destekçilerinin hepsinin ayrılmasına yol açsa da Facebook bu emelden vazgeçmedi.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Libra Artık ABD Dolarına Endeksli

Sadece Libra’nın itibari para modelinde değişikliğe gidilerek ABD dolarının kalması sağlandı. Şimdi Libra’nın “küresel stablecoininin” ABD dolarına endeksli olacağı vurgulanıyor. Libra projesinin Ocak ayında piyasaya sürülmesi için tek eksiğin ise İsviçre’nin finansal regülatörü FINMA’nın onayı olduğu belirtilmekte. İsviçre merkezli bir şirket üzerinden geliştirilen Libra, aslında bu adımı ile ABD’nin desteğini almış olabilir.

libra

Çin kendi dijital para birimini çok yakında piyasaya sürecek ve ABD’den bu konuda herhangi bir karşılık gelmediği görülüyor. Ancak Libra’nın 1:1 oranında ABD doları destekli olması, kesinlikle her şeyi değiştirebilecek potansiyele sahip bir gelişme. Facebook, dünya çapındaki etkinliğini kullanarak aslında dijital bir ABD doları yaratmış olabilir.

Joe Biden Yönetimi Buna Sıcak Bakabilir

Bunun sadece ABD dolarına endeksli olması Biden yönetiminin de onayından geçme ihtimalini arttırıyor. Donald Trump kripto paralara karşıt açıklamalarda bulunsa da Biden’ın bunlar hakkındaki görüşü henüz kesinleşmedi. Libra Association tarafından henüz bu konuda net bir açıklama da yapılmadı.

Ancak bütün gelişmeler ve ortaya çıkan iddialar, Libra‘nın ABD’nin dijital para birimi gibi çalışabileceğine işaret ediyor. Aksi bir durumun olması ise ABD’li regülatörlerin Libra kullanımını ülke içerisinde yasaklamalarına neden olabilir ve bu kesinlikle Mark Zuckerberg ile Libra yönetiminin istemediği bir gelişme.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar