X

Poet Coin Nedir?

Poet coin, Ethereum platformunda çalışan bir kripto para birimidir.
20:13
3 Aralık 2020

Poet coin, Ethereum platformunda çalışan bir kripto para birimidir. Token’ın amacı, Po.et ağında içerik ve hakedişlerin iyileştirilmesi etrafında teşvikler oluşturmaktır. Po.et, yaratıcı içerikler hakkında değişmez ve zaman damgalı bilgileri kaydeden açık, evrensel bir defter oluşturuyor. Ayrıca medya ve yayıncılıkta mevcut endüstri standartlarıyla birlikte çalışabilirlik için tasarlanmış açık protokolleri kullanıyor.

Po.et (POE) Nedir?

Po.et (POE), dijital yaratıcı varlıklar için meta verileri ve sahiplik bilgilerini kaydetmek için tasarlanmış, paylaşılan, açık, evrensel bir defterdir. Po.et, Blockchain’in finansal olmayan ilk uygulaması olan Proof of Existence’ın bir devamı olarak tanımlanıyor. Po.et, Bitcoin blok zincirinde açık bir platform oluşturarak, dijital medya varlıklarının kurumsal ve küresel olarak doğrulanabilir kaydını oluşturmayı hedefliyor. Bu kaydın, paylaşılan, standart ve genişletilebilir bir meta veri formu kullanarak akıllı, birlikte çalışabilir medya uygulamaları oluşturmak için bir çerçeve olacağı ifade ediliyor.

Bunlara ek olarak Po.et, merkezsizlik için Bitcoin ve IPFS’den yararlanan izinsiz bir protokol olarak nitelendiriliyor. Dolayısıyla yapılan açıklamalara göre Po.et üzerinde herkes talep gönderme ve doğrulama yetkisine sahip. Po.et ekibi, Po.et Protokolü ile etkileşimi kolaylaştırmaya yardımcı olmak için farklı yazılım paketlerini kullanmayı da kolaylaştırıyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Öte yandan Po.et, en kanıtlanmış, güvenli ve değişmez zincir olduğu için Bitcoin blok zincirinden yararlandığını ifade ediyor. Po.et ağı, işlemleri bir araya toplayarak işlem maliyetlerini önemli ölçüde azaltıyor.

Bunların yanında Po.et Protokolünü kullanarak inşa edilecek potaniyel uygulamalar şu şekilde sıralanıyor:

  • Yalnızca yüksek kaliteli içerik kullanan son derece güvenilir küratörleri seçerek kullanıcılar kendi arama motoru sıralama sistemini oluşturabilir.
  • İçerik oluşturucular, daha fazla para kazanmak için içeriğin orijinalliğini ve konusunun orjinalliğini sağlamak için içerikleriyle ilgili doğrulamaya yatırım yapabilir.
  • Markalar, logolarının yalnızca onaylı içerik parçalarına karşı kullanıldığından emin olabilirler.
  • Kullanıcılar fikri mülkiyetlerini korumak için içeriğin kendilerine ait olduğunu iddia etmeye çalışan diğer kişilerle iletişime geçebilir.
  • Akademik makalelerde kanıtlanabilir bir gözetim zinciri oluşturulabilir.

Bunlara ek olarak protokolün ilk aşamalarının kullanımı için POE token sahibi olmak gerekmiyor. Çünkü Po.et protokolün ilk kısımlarının olabildiğince ucuz olmasını amaçlıyor. Ancak, işlemleri kaydeden node’un, işlemleri güvence altına almak için BTC kullanması gerekiyor. Po.et ekibinden bazı katma değerli uygulamalar, gelecekte POE token’larının kullanımını gerektirebiliyor.

POE Coin Yorum

Günümüzde telif hakları ve oluşturulan içeriğin orijinalliğinin kanıtlanması oldukça önemli bir konu halini aldı. Bu sebeple Po.et platformunun geleceğinin olduğu düşünülüyor. Bu sebeple POE coin’in de gelecekte değerlenebileceği ifade ediliyor.

Ancak kullanıcılar bazı platformlarda Po.et Coin’in delist edilmesi sebebiyle mesafeli bir şekilde POE coin’i takip ediyor.

Bunlara ek olarak yazının yayına hazırlandığı sırada %25’in üzerinde düşüş yaşayan Po.et coin’in güncel rakamlarına göz atmakta da fayda olacaktır.

CoinMarketCap verilerine göre yazının yayına hazırlandığı sırada 0,000114 dolardan işlem gören Po.et coin, POE/BTC paritesinde de 0,00000001 BTC’den işlem görüyor. Ayrıca şu anda dolaşımda 3.141.592.653 adet bulunan POE coin’in toplamda kaç POE token’a ulaşacağı ile ilgili net bilgiler bulunmuyor.

Bunlara ek olarak 13 Kasım 2020 tarihinde 0,000088 dolar ile dibi gören Po.et coin’in, 5 Ocak 2018 tarihinde 0,282321 dolar ile rekor seviyeyi gördüğünü belirtmekte fayda var.

Poet Coin Nasıl Alınır?

Poet Coin, 20 Kasım 2017 tarihinde Binance’de listelendi ve listelenmeden yaklaşık olarak 2 ay sonra rekor seviyeye ulaştı. Fakat sonrasında 2020 yılında Binance’den delist edilen Poet Coin, şu anda Hitbtc ve WazirX aracılığı ile satın alınabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar