X

Bir DeFi Projesi Daha Saldırıya Uğradı: Zarar Milyonlarca Dolar!

09:51
22 Kasım 2020

DeFi projelerinin inanılmaz yükselişi Eylül ayında bitmiş gibi gözükse de şimdi her şey tekrar başlıyor gibi gözüküyor. YFI fiyatı 6.000 dolara kadar düştükten sonra yeniden 30.000 dolar seviyesinin üstüne yükseldi ve önde gelen altcoinlerin yanı sıra pek bilinmeyen DeFi projeleri de rekor artışlar kaydediyor.

Bir DeFi Projesi Daha Hacklendi

Ancak bu ilgi ve yeniden yükseliş, tabii ki sadece iyi olayları değil aynı zamanda kötü olayları da beraberinde getirebilmekte. Daha önceki aylarda elde ettiği rekor yükseliş ile adından söz ettiren Pickle Finance, sistemsel bir açık yüzünden saldırıya uğradı ve milyonlarca dolar kayıp oluştu.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Peki DeFi projesi Pickle Finance tam olarak nasıl 20 milyon dolarlık bir kayıp yaşadı? Protokole saldıran kişinin direkt olarak Pickle Finance’in DAI PickleJar havuzundan fon çektiği görülüyor. Bu havuz içerisinde Compound tarafından piyasaya sürülen cDAI tokenleri bulunuyordu.

Pickle Finance Zararı 20 Milyon Dolar

Pickle Finance temelde çeşitli DeFi protokolleri arasında fon değişimi yapmak için otomatik çözümler sunan bir yapıya sahip. Bu sebeple fonların ortak bir noktada toplanması gerekiyor ve söz konusu havuz da tam olarak bunlardan birisiydi. Saldırının daha önceki günlede gerçekleştirilen flash loan saldırılarından ise oldukça farklı olduğu görülüyor. DeFi Italia kurucusu Emiliana Bonassi konu hakkında yaptığı açıklamada saldırıyı yorumladı.

Bonassi, saldırganların “sahte kavanozlar” yani havuzlar yarattığını, bunların kontratlarının ve arayüzlerinin “iyi kavanozlar” ile aynı olduğunu ancak farklı programlandığını belirtti. Saldırgan daha sonra gerçek cDAI kavanozu ile kendi ürettiği havuzu yani kavanozu değiştirip, 20 milyon dolarlık fonların hepsini ele geçirdi.

PICKLE Fiyatı Dibi Gördü

Pickle bu olay sonrasında %50 düşüş yaşadı ve bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 10 dolardan işlem görüyor. Bir dönem değeri 70 dolara kadar çıkan Pickle Finance’in şimdilerde 10 dolardan işlem görmesi ise kesinlikle oldukça üzücü. Pickle’ın sonunun da diğer DeFi projeleri gibi büyük bir saldırı sonrasında geldiği söylenebilir. Ekip aktif olarak çalıştıklarını ve yaraları saracaklarını belirtse de küçük bir DeFi projesinin 20 milyon doların altından kalkması bir nebze zor gibi gözüküyor.

Yine de kripto para sektörünün boğa sezonunda olması kesinlikle DeFi projelerinin şanslarını arttırabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar