X


Binance İle İlgili Tehlike Büyüyor: BaFin İçin Son 1 Hafta

BaFin'in Binance'e yönelik uyarısı etkinliğini koruyor.
22:30
5 Mayıs 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ticari hacme göre dünyanın en büyük kripto para borsası konumundaki Binance ile ilgili Almanya tehlikesi büyüyor.

BaFin, Binance’i Uyardı

Almanya’nın finansal piyasa düzenleyicisi BaFin, Financial Times’ın haberine göre kısa süre önce Binance’i uyardı. Binance kripto para borsasının Almanya’nın menkul kıymet yasalarını ihlal ettiğine dair yapılan bu uyarı ise aradan geçen zamana rağmen hala geri çekilmedi ve tehlike büyüyor.

BaFin söz konusu uyarıyı nisan ayının sonlarında yapmıştı. Binance’in kısa süre önce piyasaya sürdüğü hisse senedi tokenleri ile ilgili olan uyarının detayları paylaşılmasa da Binance’in Avrupa’da bunu yapmasına bu kadar kolay izin verilmeyeceği görülebilmekte.

Binance’in Tokenleştirilmiş Hisseleri Bir Sorun

Binance, FTX kripto para borsasının modelini kopyalayarak Tesla, Apple ve Microsoft gibi şirketlerin hisse senetlerini prospektüsü yayınlamadan piyasaya sürdü ve alım satıma sundu. Borsa, durumun bir yanlış anlaşılmadan ibaret olduğunu belirtti ve ilgili tokenlerin aslında menkul kıymet olmadığını vurguladı.

Kripto para borsası tarafından yapılan açıklamada söz konusu tokenler üçüncü parti bir broker tarafından sunulduğu için bunların menkul kıymet statüsüne girmediğini ifade etti. BaFin ise uyarısını geri çekmedi. Binance’in şu an için BaFin’e yanıt vermek için 1 hafta süresi kaldı. Eğer Binance bu konuda BaFin’i tatmin edecek bir çözümle gelemezse tokenleştirilmiş hisse senedi ürünleri Almanya’da tamamen yasaklanabilir.

Binance: Bir Yanlış Anlaşılma Oldu

Binance ilgili ürünü ilk olarak Tesla ile piyasaya sürdü ve bunun ABD, Türkiye ve Çin gibi ülkelerde alım satımı regülasyonlarla ilgili nedenlerden ötürü yapılamıyor. Binance’in Avrupa piyasalarında ise bunu rahatlıkla alım satıma açması tartışma yaratmıştı. BaFin’in uyarısı ise çok fazla bekletmedi ve beklenen oldu.

Binance, ticari hacme göre dünyanın en büyük kripto para borsası konumunda olsa da regülasyonlarla ilgili konulara dikkat etmesi gerekiyor. Binance’in ABD’deki iştiraki Binance US kısa süre önce OCC’nin eski başkanı Brian Brooks’u ekibine katarak aslında bu konuda önemli bir adım attı.

Binance’in Avrupa veya hatta Türkiye içerisinde ise regülasyonlar konusunda sıkıntılar yaşayabileceği öngörülmekte. Özellikle MASAK tarafından kısa süre önce yayınlanan rehber, borsalara sıkı regülasyonlar getirdi ve Binance de buna uyum sağlamak zorunda.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
  • Sanand
    1 sene önce

    Başlığa bakın birde içeriğe . Başlık bu kadar abartılamazdı

    26