X


Bankalar için Blockchain Girişimi R3 Büyüyor

18:00
14 Mart 2016

2015’in sonuna doğru büyük bankaların projeye katılmasıyla devasa bir birliktelik oluşturan Blockchain şirketi R3CEV, 2016 yılına araştırma ve geliştirme çalışmalarını tüm dünyaya açıklayarak girdi.

İlk olarak Ocak ayında yeni nesil blockchain platformu Ethereum’la ilgili bir test yapıldı. Ancak en büyük güç gösterisi, 42 katılımcı bankanın 40’ının 5 blockchain teknolojisini denediği test ile 3 Mart’ta gerçekleşti.

Büyük şirketlerin kısa süreli borç kefaleti olarak kullandığı ticari senet değiş-tokuşuyla ilgili olan test için R3 başkanı Tim Grant amaçlarının büyük çapta bir projenin üstesinde gelip gelemeyeceklerini görmek olduğunu vurgulayarak şunları belirtti:

“Testin bizim için esas önemli kısmı ticari senetlerden çok yalnızca Ethereum uygulamasını değil; birçok büyük kurumu bir araya getirebileceğimizi ve bu büyük şirketlerle Chain gibi bir West Coast girişimi başlatabileceğimizi gösterebilmekti.”

Grant testin detaylarını açıklayarak Chain, IBM, Intel, Eris ve Ethereum’a testin özelliklerini gönderdiklerini ve bunları açık kaynaklı olmalarından dolayı kullandıklarını belirtti.

Test sonucunda tüm bankaların bulguları kullanabileceğini ve gelecek testlerinde açık defterlerin ortak kullanılabilirlik, gizlilik, özdeşlik ve ölçeklenebilirliğini denemeyi amaçladıklarını belirten Grant şunları ekledi:

“Henüz yolun çok başındayız; ileride birçok bankanın dahil olacağını ve birbirinden farklı projeler deneyeceğimizi düşünüyorum.”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar