Balon Patlıyor mu? Bitcoin ve Bu Altcoin İçin Tehlike Çanları Çalıyor! 28 Nisan’a Dikkat!

Özet

  • Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH), Fed'in yeni faiz artırımına gideceği ve Binance'in stake edilen ETH'ler için para çekme işlemlerini başlatması gibi çeşitli faktörlerin ortasında yaşanan uzun sıkıştırma sonrasında 30 bin dolar ve 2 bin dolardaki psikolojik açıdan önemli seviyelerinin altına düştü.
09:30
22 Nisan 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH), Fed’in faiz artırımına devam edeceği ve Binance’in stake edilen ETH’ler için para çekme işlemlerini başlatması gibi çeşitli faktörlerin ortasında yaşanan uzun sıkıştırma (long squeeze) sonrasında 30 bin dolar ve 2 bin dolardaki psikolojik açıdan önemli seviyelerinin altına düştüler. Veriler son 24 saat içinde kripto para piyasasının değerinin yüzde 2,5’in üzerinde düştüğünü ve yatırımcıların varlıklarını satarak piyasadan çıktıklarını gösteriyor. Ayrıca, 17 Nisan’da 69 (açgözlülük) seviyesinde olan Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi de 53’e (nötr) kadar düşmüş durumda. Bu piyasadaki olumlu yatırımcı duygusunun dağıldığı, kafaların karıştığı anlamına geliyor.

Büyük BTC ve ETH Opsiyonlarının Vadesi 28 Nisan’da Doluyor!

21 Nisan’da kripto para piyasası üzerinde daha fazla satış baskısı olduğu görüldü çünkü kripto opsiyonları devi Deribit’te nominal değeri 0.72 milyar dolar olan 25 bin BTC opsiyonunun vadesi doldu. Satış çağrı oranı 0,7 ve maksimum acı noktası 29 bin dolar seviyesinde olan opsiyonun maksimum acı seviyesi altında işlem görüyor olması Bitcoin için yükseliş senaryosunu zayıflatarak düşüşün hızlanmasına neden oldu.

Bitcoin’e ek olarak nominal değeri 0.42 milyar dolar olan 217 bin ETH opsiyonunun da vadesi doldu. Opsiyonun satış çağrı oranı 0,83 ve maksimum acı noktası bin 950 dolardaydı. Ethereum fiyatının maksimum acı seviyesinin altında işlem görüyor olması fiyattaki satış baskısını artırarak bin 900 doların altına itti.

Öte yandan 28 Nisan’da vadesi dolacak BTC ve ETH opsiyonlarının çok daha büyük olması yatırımcıları korkutuyor. Bu, ay sonunda olası bir satış baskısı altında kalınabileceği ve daha fazla yatırımcının cüzdan adresindeki varlıkları boşaltmak isteyebilecekleri anlamına geliyor.

Bitcoin ve Ethereum Fiyatı Zayıflık Gösteriyor

Bitcoin, bu yazının hazırlandığı sırada 28 bin doların altında, 27 bin 361 dolardan işlem görüyor. En büyük kripto paranın son 24 saatte yüzde 3,17 değer kaybettiği görülüyor. Verilere son 24 saatte BTC’de kaydedilen en yüksek ve en düşük seviyeler sırasıyla 27 bin 169 dolar ve 28 bin 291 dolarda.

Ünlü kripto para analisti Michael van de Poppe, Bitcoin‘in önemli destek seviyelerinden birini kaybettikten sonra zayıflık gösterdiğini belirterek kripto para yatırımcılarını uyardı. Bir sonraki destek seviyesinin 27 bin 600 dolar seviyesinde olduğunu belirten Van de Poppe, BTC fiyatının 28 bin 800 doları geçememesi halinde 26 bin 200 dolara doğru aşağı yönde hareket edebileceğini belirtti.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI