reklamı kapat

Bahreyn: İslami Bitcoin Geliyor!

13 Aralık 2017
  • İlayda Pekerİlayda Peker
Bahreyn Merkez Bankası Bankacılık Gözetimi Yöneticisi Halid Hamad, tüm ülkelerin teknolojiyi benimsemesi halinde önümüzdeki yıllarda kullanılacak tek para biriminin Bitcoin olacağını açıkladı.

İslami Bankacılık Konferas’ında konuşan Hamad, “Petrol fiyatlarındaki değişiklikler bazı hükümetleri farklı sektörlere yatırım yapmaya itiyor.” dedi. Bahreyn Merkez Bankası olarakta farklı alanlarda kendilerini geliştirmeye çalıştıklarını söyleyen Hamad, FinTech sektörüne de ilgi duyduklarını şu sözlerle belirtti: “Bahreyn olarak FinTech alanında bu bölgenin merkezi olmak istiyoruz. Debit kartların ve kredi kartlarının basılması, işlenmesi ve ödeme sistemleri konusunda 2014’te bir düzenleme yaptık. Bankalar bu alandaki maliyetlerini azaltmak istiyor. Kartlı ödemeler alanında lisans vermeye başladık. Bununla beraber bu alanda hizmet veren firmalar Bahreyn’e gelmeye başladı. Bankalar bulut bilişim maliyetlerini azaltmak istiyordu. Bunun için değişiklikler yaptık. Amazon, bulut bilişim konusunda Bahreyn’i merkez olarak kullandı. Bulut bilişim sektöründen sadece bankalar yararlanmıyor. Bankalarla beraber hükümetler ve diğer sektörlerde yararlanıyor.”

İslami Bitcoin İçin Ön Koşul Var

Halid Hamad konferansta tüm dünyanın dikkatle takip ettiği konu olan Bitcoin hakkında da konuştu. “Orta ve uzun vadede İslami Bitcoin bizleri bekliyor mu?” sorusuna yanıtı ise;

“Evet, bekliyor. Tabii bunun bir ön koşulu var. Bütün ülkelerin bu teknolojiyi benimsemiş olması gerekiyor. Gelecek yıllarda tek kullanılacak para birimleri Bitcoin’ler olacak. Önümüzdeki yıllarda kartlarında ortadan kalkacağını düşünüyoruz. Operasyonel maliyetleri ve riskleri azaltmak için ATM’lerden kişisel bilgilerinizi girerek işlem yapılacağını ön görüyorum.”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER