X


Avustralya Hazine Bakanı, Kripto Varlık Reform Planını Açıkladı

Josh Frydenberg, Avustralya'nın gelecek yıl kapsamlı bir ödeme ve kripto varlık reform planı uygulayacağını belirtti.
18:28
8 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Avustralya, kripto para endüstrisindeki bir reformun ülkeyi küresel olarak lider ülkeler arasında sokacağına inanıyor. Avustralyalı politikacı ve Hazine Bakanı Josh Frydenberg, Avustralya’nın gelecek yıl kapsamlı bir ödeme ve kripto varlık reform planı uygulayacağını belirtti.

Avustralya’nın Kripto Para Çalışmaları

Avustralyalı politikacı Josh Frydenberg, kripto varlıkları kapsayacak olan mevzuatın dijital teknolojileri çalışmaların yenilikçilik ve tüketici alımını artırmasını bekliyor. Bununla birlikte devleti küresel kripto para liderlerinden biri haline bürünmesini beklediklerini aktardı. Deneyimli devlet adamı Josh Frydenberg, 8 Aralık günü Avustralya İsrail Ticaret Odası’nda ülkenin kripto para birimi operasyonlarını açıkladı.

Önümüzdeki yıl boyunca yerel yetkililer, kripto yatırımcıları için daha iyi bir ekosistem oluşturmak, dijital varlık borsalarında düzenleyici bir çerçeve uygulamak ve bir merkez bankası dijital para birimi başlatmak gibi potansiyel reformları tartışacak. Son 25 yılın en büyüğü olduğu aktarılan reform önerisi, Avustralyalıların düzenlemiş bir ortamda Bitcoin ve diğer kripto paraları alıp satmalarına imkan tanıyacak.

Müşterileri adına kripto para tutan şirketler için de yeni kurallar şekillenecek. Frydenberg, açıklamalarına şöyle devam etti: “Tüketiciler için bu adımlar, artan kripto varlık kullanımlarını desteklemek ve yeni ödeme yöntemlerinin iyileştirilmesini netleştirmek adına düzenleyici bir çerçeve sağlayacak.”

Yerel alım satım platformlarına düzenleme sinyali veren politikacı, hamlenin Avustralya’nın finansal sistemini güçlendireceğini ve müşteri korumasını iyileştireceğini belirtti. Özellikle Frydenberg, kripto para borsalarının önemli miktarda sermaye ve yatırımı bulundukları dolayısıyla hesap verilebilirlik mekanizmasına ihtiyaç duyulduğunu aktardı.

Hazine Bakanı, reformları tamamlamanın Avustralya’yı bir kripto para merkezine dönüştüreceği ve yakın zamanda kriptonun bir moda olmadığının anlaşılacağını söyleyen meslektaşı Jane Hume’a katılıyor.

CBDC Çalışmaları Ufukta Gözüktü

Avustralya hükümetinin 2022’nin sonunda önce merkez bankası dijital para birimi için pilot uygulaması başlatacağını bildirildi. Geçtiğimiz dönemde Avustralya Rezerv Bankası, Commonwealth Bank, National Australia Bank gibi finansal hizmetler şirketi Perpetual ve ConsenSys ile ortaklık kurdu.

Ethereum tabanlı CBDC’nin potansiyel kullanımı, ufukta gözüktü. İşbirliği, Ethereum tabanlı bir token’laştırılmış kredisinin fonlanması, ödenmesi ve geri ödemesi için piyasa katılımcıları tarafından kullanabilecek tokenize edilmiş bir CBDC formunun ihracı için bir kavram kanıtı geliştirme sözü verdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar