reklamı kapat
  • BTC  :  36.542,26 ₺
  • ETH  :  2.636,07 ₺
  • BCH  :  5.722,51 ₺
  • XRP  :  3,58 ₺
  • NGC  :  2,64 ₺
  • BTC 36.542,26
  • ETH 2.636,07
  • BCH 5.722,51

Avrupa Merkez Bankası: Kripto Paraların Etkileri Hala “Kısıtlı”

23 Kasım 2017
  • Ömer UçarÖmer Uçar
crowd

Avrupa Merkez Bankası başkanı kripto paraların, düzenlenme ihtiyacı duyulacak kadar geniş kapsamda etkiye sahip olmadıklarını ifade etti.

Avrupa Parlamentosu’nda geçtiğimiz pazartesi gün gerçekleştirdiği konuşmada Avrupa Merkez Bankası başkanı Mario Draghi, kripto paraların Avrupa Merkez Bankası’nın euro bölgesi üzerinde sağladığı kontrole yönelik bir tehdit oluşturmadığını kaydetti. Buna gerekçe olarak ise ekonomik birliğe dahil olan 27 ülkenin kripto paraları benimsememesini gösterdi. Reuters haber ajansına göre Draghi sonuç olarak, kripto paraların ekonomi üzerine etkilerinin kısıtlı olacağına işaret etti.

Draghi konuyla ilgili olarak parlamento üyelerine şu açıklamaları yaptı:

“Kripto paraların oldukça kısıtlı olduklarını düşünüyoruz. Haliyle bunun merkez bankaları için henüz risk oluşturabilecek bir şey olmadığı görüşündeyiz.”

Draghi’nin bu görüşleri; Avrupa Merkez Bankası’nın bir meclis üyesinin, merkez bankalarının dijital paraları düzenleyip düzenlememe konusunda karar vermeye çalıştıklarını ifade etmesinden yalnızca günler sonra geldiği belirtildi. Avusturya merkez bankası başkanı Ewald Nowotny ülkenin ulusal meclis üyelerinin kendilerine, Çin’in bitcoin borsalarına yönelik getirdiği en son kapama kararına atıfta bulunarak, kripto paraları düzenleme konusuna katılmalarının gerekip gerekmediğini sorduklarını ifade etmişti.

Geçmişte İtalya Merkez Bankası başkanı olarak ülkesine hizmet etmiş Mario Draghi ya da Avrupa Merkez Bankası tarafından kaydedilen ve kripto para konusu üzerine görüş bildiren açıklamalar, kripto para çevrelerince yakından takip ediliyor. Bitcoin’in fiyatının sekiz bin doların üzerinde seyrettiği şu günlerde Mario Draghi, kurumunun en nihayetinde bir çeşit düzenlemeyi takip edip etmeyeceği üzerinde duruyor.

Bilindiği üzere Draghi, bitcoin’in düzenlenmek için yeterince olgunlaşmadığını basına ifade ederek Avrupa Merkez Bankası’nın düzenleme yapmayacağını geçen ay ifade etmişti.

Buna karışın Draghi insanların finansal sektördeki kripto paralar gibi yenilikleri “değerlendirmeleri” gerektiğine dikkatleri çekmişti. Bunları söylerken herhangi bir potansiyel risk karşısında temkinli olduklarının üzerinde ısrarla durmuştu.

Ayrıca Draghi Avrupa Merkez Bankası’nın bitcoin’i düzenleyebilecek kabiliyete sahip olmadığını düşünüyor. Avrupa Parlamentosu Ekonomi ve Maliye Komisyonu’na geçtiğimiz Eylül ayında yaptığı bir açıklamada kripto paraları düzenlemenin Avrupa Merkez Bankası’nın kapsamının dışında olduğuna dikkatleri çekmişti.

Kaynak: Coindesk

loading...