reklamı kapat

Chicago Borsası Bitcoin Vadeli İşlemleri Piyasaya Sürüyor

09:10
27 Kasım 2017
  • Serhat AntSerhat Ant
Chicago Ticaret Borsası CME bünyesinde faaliyet gösteren bir diğer borsa CBOE, bitcoin vadeli işlemlere dair bir açıklama yayınladı. Bitcoin türevler sözleşmesinin teknik özelliklerine değinilen açıklamada ürünün piyasaya önümüzdeki haftalarda sürüleceği açıklandı. Borsa, bu hamlesiyle bitcoin vadeli işlemlere yönelik politikalar geliştiren sektördeki şirketlerin arasına katıldı.

CBOE borsası geliştirilen yeni ürün için XBT ticker’ını kullanacak. Kraken kripto para borsası da kendi platformunda bu ticker’ı kullanıyor. Öte yandan CBOE borsasının piyasa tazeyken pazar payını çabucak artırmak adına yakın zamanda farklı türden kontratlar geliştirmesi bekleniyor. Ancak yeni kontratların geliştirilip geliştirilmeyeceğine, ilk piyasa sürümünün (bitcoin vadeli işlemler) göstereceği performansa bağlı olarak karar verileceği belirtiliyor.

Bitcoin temelli finansal ürünlere büyük rağbet

Bitcoin zirve tırmanışını sürdürüyor, öyle ki fiyatın kısa süre içinde 8848 metre yüksekliğindeki Everest’e ulaşması işten bile değil! Piyasanın durumu bu halde iken bitcoin temelli finansal ürünlere olan rağbet şu sıralar bir hayli arttı. Bitcoin aleyhtarı birçok kurum da sözünden dönerek geri adım attı.

Goldman Sachs bu şirketlerin başında geliyor. Banka, yeni yaptığı açıklamalarda yatırımcılarına bitcoin’i şu aşamada görmezden gelmeyi vazgeçmelerini tavsiye ediyor. Yeni diskur, daha önce bitcoin’i eleştiren bankanın tam bir geri vitesi olarak tarihe geçiyor.

Bitcoin vadeli işlemleri ve türevlerine olan yüksek rağbet sonucu sektör oyuncuları arasındaki rekabet giderek artıyor. CBOE’nun ABD’de alanında en büyük borsa olması ise rekabete farklı bir boyut getiriyor. Borsanın bitcoin ürünlerini piyasaya sürmesiyle rakiplerini geride bırakıp bırakmayacağını ancak zaman gösterecek.

Rakip şirketlerle etkili bir rekabet içine girebilmesi için borsanın önünde çözmesi gereken bazı sorunlar bulunuyor. Örneğin kontratlarda geçerli olacak bitcoin fiyatı.. Borsa daha önce yaptığı açıklamada işlem saatlerini artıracağını ve tüm bitcoin temelli işlemleri nakit parayla işleyeceğini açıklamıştı. Geliştirilen bu stratejilerin başarılı olup olmayacağına piyasa olarak önümüzdeki aylarda tanıklık edeceğiz.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.