reklamı kapat
  • BTC  :  36.580,06 ₺
  • ETH  :  2.632,70 ₺
  • BCH  :  5.695,31 ₺
  • XRP  :  3,58 ₺
  • NGC  :  2,64 ₺
  • BTC 36.580,06
  • ETH 2.632,70
  • BCH 5.695,31

Mario Draghi: Avrupa Merkez Bankası Bitcoin Düzenlemesi Yapacak Güce Sahip Değil

27 Eylül 2017
  • Ömer UçarÖmer Uçar
crowd

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, kurumunun kripto paraları düzenleyebilecek yetkiye sahip olmadığını belirtti.

Açıklamalarını Avrupa Parlamentosu’nun Ekonomi ve Maliye Komisyonu’na yapan Draghi şu ifadeleri kaydetti: “Bitcoin ve diğer dijital paraları düzenlemek ya da yasaklamak bizim irademizde olmayacaktır.”

Komisyon tarafından gündeme getirilen; Avrupa Merkez Bankası’nın, düzenleyici bir sistem bildirip bildirmeyeceği, kripto paraları bütünüyle yasaklayıp yasaklamayacağı ya da Draghi’nin bankacılık sektörünü korumak için finansal teknoloji şirketlerine daha fazla yükümlülük düşünüp düşünmediği konularına yönelik tartışmalar oldukça artmış bir haldeydi.

Draghi’nin açıklamalarına göre Avrupa Merkez Bankası, kripto paraların potansiyel etkilerini henüz müzakere etmeye başladı. Ayrıca açıklama kapsamında kripto paraların; işlem hacminden, sürekli artan kullanımından ve ekonomik etkilerinden dolayı arz ettiği düşünülen riskilerinin görüşüldüğüne de işaret edildi.

Draghi, kripto paraların uygulanabilir bir ödeme yöntemi olarak düşünülmesi için yeterince gelişmemiş olduğunu da belirterek şu ifadelere yer verdi: “Kripto paraların ekonomiye etkisinin ne olduğunu dikkate almak zorundayız.”

Üstelik Draghi, bankanın kripto paralar ve bu doğrultudaki teknolojik gelişmeler hakkında başlıca endişesinin siber güvenlik olduğuna işaret etti. Siber saldırılara karşı savunma konusunun bankanın gündeminde olduğunu da ifadelerine ekledi.

Bu ayın başlarında Draghi, Estonya’nın “estcoin” adı altında yeni bir milli kripto parayı  piyasaya geçirmek amacıyla tasarladığı projeyi de eleştirmişti. Draghi’nin bu konudaki ifadeleri ise şöyle:

“Estonya’nın kararı hakkında şunları söylemek isterim ki hiçbir AB ülkesi kendi para birimini ön plana çıkaramaz. AB bölgesinin para birimi Euro’dur.”

Öte yandan Draghi’nin, yakın geçmişte kripto paralar ile ilgili görüş bildiren tek yetkili olmadığı görülüyor.

Geçtiğimiz hafta içerisinde Merkez Bankası başkan yardımcısı Vitor Constancio, kripto paraların tamamen spekülatif bir kazanç olduğunu kaydetti. Ayrıca bu durumu, 17. yüzyılda Hollanda’da yaşanmış ve “Lale Çılgınlığı” olarak da bilinen ticari patlama hadisesine benzetti. Ancak Constancio, Avrupa Merkez Bankasının bu teknolojiyi “banka politikasına bir tehdit” olarak görmediğine dikkatleri çekti.

Kaynak: Coindesk

loading...