X


App Store, Bir Kripto Cüzdan Uygulamasının Güncellemelerini Engelledi

Elde edilen son bilgilere Apple App Store, popüler bir kripto para cüzdan uygulamasının güncellemelerini engelledi. 
10:10
15 Eylül 2021

Apple App Store’un, uygulama içinde satın alınamayan NFT’leri barındırması nedeniyle Gnosis Safe kripto cüzdan uygulaması güncellemesini engellediği ortaya çıktı.

Gnosis Safe Engellendi

Ethereum tabanlı kripto cüzdan sağlayıcısı Gnosis Safe‘de ürün geliştiricisi olan Lukas Schor, bu ayın başlarında uygulamanın güncellenmiş bir sürümünü IOS uygulama mağazasına gönderdiğinde sorun yaşadıklarını ifade etti.

Schor, 14 Eylül’de güncellemenin non-fungible token’larla hiçbir ilgisi olmamasına rağmen, App Store’un uygulamanın açıklama bölümünde NFT’leri görüntüleyen bir örnek resmi işaretlediğini ifade ediyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Uygulama, NFT‘yi gösteren resimle birlikte mağazada hala listeleniyor olsa da, Apple’ın dijital içerikle ilgili güncellemeyi engellediği görülüyor. Gnosis’in Apple destek servisi ile e-posta üzerinden yaptığı yazışmalardan paylaştığı ekran görüntülerine göre teknoloji devi, yönergelerinde “NFT’lerden özel olarak bahsedilmese de” uygulamanın, erişim sorunu yaşandığını belirtiyor.

Bu Ne Anlama Geliyor?

Bu esasen, uygulamaların Apple ödeme yöntemleriyle entegre olmadıkça NFT ile ilgili herhangi bir hizmet sağlayamayacağı anlamına geliyor. E-postada belirtilen ifadelerde, “Uygulama içi satın alma işlemini kullanmamayı seçerseniz, uygulamanızı daha önce satın alınan dijital içeriğe erişmeyecek şekilde revize etmeniz uygun olacaktır” sözleri kullanılıyor.

Bunlara ek olarak Schor, Apple’ı NFT’lerle ilgili yönergelerini netleştirmeye çağırdığını ve karara itiraz edeceklerini dile getirdi. Ayrıca uzman isim firmanın uygulamasında NFT desteğini geri çekme gibi bir planı olmadığını da öne sürdü.

Apple ve Komisyon

Gnosis şu anda uygulamasında NFT satmazken Apple, uygulama içi dijital ürün ve hizmet satın alımlarında sabit %30’luk bir komisyon alıyor. Ancak Yargıç Yvonne Gonzalez Rogers, Epic Games vs Apple davasında 10 Eylül’de uygulama mağazasında potansiyel olarak büyük bir değişikliğe sebep olacak kalıcı bir ihtiyati tedbir yayınladığı için bu politika çok uzun sürmeyebilir.

Oldukça popüler olan çevrimiçi oyun Fortnite’ın yaratıcıları Epic Games, geçen yıl Apple’ın uygulama içi ödeme sistemini atlatmak için kendi oyun içi ödeme sistemini kurdu ve bu da oyunun App-store’dan kaldırılmasına neden oldu. Ağustos 2020’de Epic, Apple’a karşı yasal işlem başlattı ve özellikle firmanın uygulama içi ödeme politikalarını karşı hedef aldı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar