X

Analitik Firması Glassnode’un Verileri, Bitcoin’in Gidişatı Hakkında Hangi İpuçlarını Veriyor?

Glassnode, uzun vadeli Bitcoin yatırımcılarının satışları azalttıklarını ve ek alımlar yaptıklarını bildirdi.
10:56
23 Kasım 2021

Analitik firması Glassnode’un en sonki on-chain raporu, “hodlers” diye tabir edilen uzun vadeli yatırımcıların, son birkaç yılın en yüksek seviyesinde olduğunu ve mevcut kâr oranlarının piyasada bir doygunluk yaratmadığını belirtti.

Veriler, Yükselişe mi İşaret Ediyor?

Glassnode’un 22 Kasım tarihli en sonki raporu, uzun vadeli yatırımcıların (LTH: long-term holders) ek kripto varlık alımı yaptıklarını ve gerçekleştirdikleri satış işlemlerini azalttıklarını bildirdi.

Glassnode’a göre, kar alma veya birikim sürecinin ne zaman başladığını belirlemek için kullanılabilen bir metrik olan Harcanan Hacim Yaş Bantları (SVAB) incelendi. Bir aydan eski kripto varlıkların tutarlı harcaması Kasım 2020’de başladı ve 2021’de Nisan ile Mayıs arasında sona erdi. SVAB metriği, Ekim ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan Bitcoin ile eş zamanlı olarak yükselmesinden bu yana, günlük hacmin %2,5’ine düştü.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Glassnode, konuya ilişkin şu sözleri kaydetti:

“Bu, makul bir şekilde daha uzun vadeli yatırımcıların harcamalarını azalttığı şeklinde yorumlanabilir ve bu nedenle pozisyonlarından çıkmak yerine pozisyonlara ekleme yapmaları daha olasıdır.”

Glassnode: STH Arzı Son Birkaç Yılın En Düşük Seviyesinde

Glassnode ayrıca, kısa vadeli yatırımcılar (STH: short-term holders) tarafından tutulan arzın da birkaç yılın en düşük seviyesinde olduğunu belirtti. Rapor, fiyatın ATH seviyelerine yakın olduğu zamanlarda STH arzını bu kadar düşük görmenin nispeten benzersiz bir durum olduğunu söyledi.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısıyla risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar