Ana Akım ve Kripto Medyası: Şimdilik Ayrı Dünyaların İnsanlarıyız!

“Bitcoin öldü”, “Bitcoin bir balon”, Bitcoin’in sonu geldi”... Ana akıma bakılırsa Bitcoin (BTC) 452 kez belki de daha fazla öldü! 
15:49
15 Haziran 2022
Okuma Süresi: 5 Dakika

Bu yazıda son zamanlarda gördüğüm, aslında 2010’dan bu yana olan ve artık gerçekten rahatsız olduğum bir noktaya parmak istiyorum… Şimdiden keyifli okumalar…

 • Bitcoin Bir Kripto Para Birimi Değildir!
 • Bitcoin Başarısız Olacak!
 • Bitcoin’in Sonu Geldi!
 • Bitcoin’in Yükselişi ve Ölümü!
 • Bitcoin Balonu Patladı!
 • Bitcoin Aptallıktır!
 • Bitcoin’in Erken Ölümü!
 • Bitcoin Neredeyse Öldü! (Bitcoin Ha Öldü Ha Ölecek:))
 • Apple Pay ve Dollar Bitcoin’i Öldürecek!
 • Bitcoin Kurtulamayacak!
 • Kripto Paralar Öldü!

Size bu başlıklardan şu anda sadece çok kısa bir zamanımı ayırarak 452 tane sıralayabilirim. Aslında bu haber taramasını yapmam oldukça uzun zamanımı alır ancak 99bitcoins’in paylaştığı veriler işimi çok kolaylaştırdı. Esasında ben 2018 yılında yaşanan düşüş sırasında ana akım medyada “kripto para birimlerinin öldüğü, bittiği, balon olduğu, uff olduğu, çöp olduğu” haberlerini toparlamak için yola çıkmıştım ancak sonrasında bu liste çıktı karşıma.

15 Aralık 2010 tarihinden 1 Ocak 2022 tarihine kadar çok büyük bir kısmı ana akım medyadan gelen haberler olmak üzere Bitcoin tam 452 kez öldü. Tabi bu noktada gözden kaçan haberler, arada derede kalmış söylemler de olabilir.

Bu 452 başlığın içinde ise Twitter paylaşımları, bankaların açıklamaları, hükümetlerin açıklamaları, ana akım medyanın her düşüşte kendi kendine attığı başlıklar ve küresel anlamda popüler isimlerin yaptığı açıklamalar gibi pek çok açıklama, yorum, iddia olduğunu görüyoruz. Son düşüşlerde ise Bitcoin’i 453. kez öldürüyorlar…

Ayrı Dünyaların İnsanlarıyız!

Şimdi size açık yüreklilikle bir şey söyleyeyim: Evet, kripto para birimleri zor günler geçiriyor. Başta yükselişler sonrasında fiyatların düşmeye başlaması (ki bu normal bir durumdur, eğer böyle bir düşüş olmazsa “Bitcoin balondur” diyebiliriz), daha sonra TerraUSD olayının patlak vermesi, hemen arkasından Celsius ve sonrasında Three Arrows Capital derken kötü haberler üst üste geldi. Bu haberlerin piyasayı etkilemesi aslında doğal.

Nasıl ki pandemi süreci tüm küresel ekonomiyi etkilediyse, Lehman Brothers olayı nasıl ki ciddi bir iz bıraktıysa ya da şu anda artık kalıcı hale gelen enflasyon ve enflasyon ile savaş süreci (ya da savaşıyormuş gibi yapma süreci) ekonomiyi etkiliyorsa, kripto para ekosistemindeki negatif durumların ve küresel olayların Bitcoin’i ve altcoin’leri etkilemesi kadar doğal birşey yok. Ha bu noktada derseniz ki “Ama çok volatil” o noktada size hak verebilirim. Yine de şunu söylerim: “Sebeplerini araştırın”

Biz istiyoruz ki Bitcoin hiç düşmesin, hep yeni rekorlar kırsın, sürekli yeni coin’ler türesin, işe yarasın yaramasın bize hep para kazandırsın, Twitter profillerimize “Thank you Bitcoin” yazıp lüks arabalar paylaşalım, çektiğimiz iki çizgi bizi ekonomist yapsın, hep biz bilelim, hep biz kazanalım… Böyle bir dünya yok arkadaşlar, defalarca dile getirdiğimiz gibi eğer size böyle bir dünya vaat ediyorlarsa da uzak durun!

Ama kendi araştırmalarını yürüten, tek bir haber kaynağına bağlı kalmadan tüm dünyadan haber almaya çalışan, bilmese de güvendiği analizleri takip eden, riskini yöneten ve sorumluluğunu kendisi alan yatırımcıların olduğu bir dünya var. Bu dünyada insanlar aslında ana akım medyanın henüz kripto para ekosistemini yakından tanımadığını, zaman zaman sadece popüler olduğu için kripto paralardan bahsettiklerini, çoğu zaman sadece “tıklanmak” için haber yaptıklarını ve haberlerin doğru paylaşılmayabileceğini biliyor.

Bu noktada bir şeyin altını çizmek istiyorum: Hiçbir haberi ya da gazeteciyi eleştirmek niyetinde değilim. Şu anda biri gelip bana “Hadi magazin haberleri yap” dese yapamam. Çünkü sadece “Ben bildiğim işi yapmayı” tercih ediyorum…

Başımız Sağolsun!

Yaşanan son düşüşler sonrasında küresel anlamda bir tarama yaptığımda aynı yukarıda verdiğim gibi başlıkların özellikle son 1 aydır çok fazla ana akımda geçmeye başladığını yeniden gördüm. Şaşırıyor muyum? Hayır! Endişeleniyor muyum? Evet! Çünkü bu haberlerin fiyat verileri dışında gerçeği yansıtmadığını düşünüyorum.

Ayrıca sadece Türkiye’de değil tüm dünyada işler aynı şekilde ilerliyor. Bitcoin yükselişe geçerse “Bitcoin balonu patlayacak”, Bitcoin düzeltmelerinde “BTC öldü”.

Bugün yabancı bir ana akım medyada önüme düşen haberde önce Bitcoin’den, kurucusundan, ne zaman ve nasıl ortaya çıktığından bahsedilmiş. Daha sonra Celsius ve Three Arrows Capital olaylarına değinilmiş ve Binance’in işlemleri durdurduğundan bahsedilmiş. Ve Binance’in işlemleri durdurmasının “Piyasayı çıkmaza sokmak için yeterli olduğu” ifade edilmiş. Evet, kayıplara yol açmış olabilir ama sizce bu durum kripto para piyasasını çıkmaza sokmak için yeterli miydi?

Bunların ardından Bitcoin’in de aslında merkezi olduğu, tıpkı bankalarda olduğu gibi borsaların ya da şirketlerin birden kapılarını kapatabileceği ve tabii ki “Bitcoin’in başarısız olduğu” söyleniyor. İşte bu noktada, sistem hakkında yeterli bilgisi olmayan, henüz kripto para birimlerinde çok yeni olan kişiler, “Hakkaten ya, hani merkezsizdi bu?!” diyor. Verdikleri tepkide de sadece bu haberi okudukları için haklılar. Ama merkezsiz borsalardan, donanım cüzdanlarından ya da bu gibi durumlarda nasıl adım atacaklarından haberleri olsa işler çok farklı olur…

Tam olarak bu sebeplerle eğer bir şekilde bu yazıya denk geldiyseniz ve kripto para ekosisteminde yeniyseniz en azından bir süre ana akımda kripto paralar ve Bitcoin ile ilgili çıkan haberlerden uzak durmanızı tavsiye ederim. Bu sadece “Gelin, bütün doğru bilgi bizde, bizden başka yerde haber okumayın” demek değil. Araştırın! Kripto para ekosistemi bir derya deniz ve neredeyse 5 yıldır bu işin haber kısmı ile ilgilenen biri olarak ben “Evet, her şeyi biliyorum, bir kripto uzmanıyım” diyemem. Bu sebeple şans eseri boğa piyasasında para kazanmış, artan ilgi sebebiyle binlerce takipçiye ulaşmış, bu takipçi kitlesini de kendisi için kullanan (biliyorum biraz kötü bir tabir ama daha doğrusunu bulamadım) influencer’lardan uzak durmanızı tavsiye edebilirim.

Gerçekten işini düzgün yapan ve ana akım medyada bulunan kuruluşlar gibi biz de doğru habercilikten yanayız. Ben bunu sadece CoinTürk için değil işini hakkı ile yapan tüm kripto para medyası için rahatlıkla dile getirebilirim. Düşüşlerde de yükselişlerde de, olumlu haberlerde de olumsuz haberlerde de doğru ve hızlı bilgi vermek için çalışıyoruz. Bu sebeple eleştirildiğimiz de oluyor ama biz işimizi her zaman doğru yapmaktan yanayız…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar