X


Amerika’da Yeni Bir Kripto Madencilik Çiftliği Kuruluyor

Duyurusu yapılan madencilik çiftliğinin arkasında Winklevoss Capital ve Polychain gibi büyük firmalar bulunuyor...
12:00
9 Aralık 2019
kripto para madenciliği
Okuma Süresi: 2 Dakika

Doğal gazı, enerjiyi yoğun kullanan bilgisayarlara dönüştüren ve Denver merkezli bir şirket olan Crusoe Energy Systems yaptığı son açıklamalarda, yeni bir Bitcoin madenciliği tesisi kurmaya hazırlandığını ifade etti.

2020’de Faaliyete Başlayacak

Yapılan açıklamalara göre 2020’de faaliyete başlayacak madencilik tesisinde boşa giden enerjiden faydalanılacak. Yapılan açıklamalara göre bir günde yaklaşık 10 milyon fit küp gaz boşa harcanıyor. Crusoe da tam olarak bu boşa harcanan enerjiyi değerlendireceğini ifade ediyor.

Crusoe CEO’su Chase Lochmiller’in Bloomberg’e Cumartesi günü yaptığı açıklamalara göre, şirket gelecek yıl 70 birim kuracak ve her biri yaklaşık 1 megawatt (MW) kapasiteye sahip olacak. Bunun yanında şirket, yeni proje için 70 milyon dolarlık yeni sermayeleri olduğunu da bildirdi. Yapılan açıklamalara göre bu yeni sermaye 30 milyon dolar sermaye finansmanı ve 40 milyon dolar proje finansmanı olmak üzere iki kanaldan geliyor. Özkaynak turunun Peter Thiel‘in Kurucu Fonu, Winklevoss Capital ve Polychain Capital’in katılımıyla mevcut yatırımcı Bain Capital Ventures ve yeni yatırımcı KCK Grubu tarafından yönetildiği belirtiliyor. 40 milyon dolarlık tur ise New York merkezli kredi fonu Upper90 tarafından yönetildi.

Amerika Yeni Çin Mi Oluyor?

ABD, kripto para birimi madenciliği konusunda Çin’in yolundan gidiyor. Örneğin geçtiğimiz ay,iki şirket (Whinstone US Inc. ve Northern Bitcoin AG) Teksas eyaletinde 100 dönümlük bir Bitcoin madencilik çiftliği açmak için ortaklığa vardıklarını belirtti. Çin madencilik devi Bitmain ise kısa süre önce Teksas’ta da 50 megawattlık bir çiftlik kurdu ve bu çiftliği “Bitcoin madenciliği için dünyanın en büyüğü” olarak tanımladı.

Ayrıca Kuzey Amerika’da kurulması planlanan bir başka madencilik tesisinden de bu haberimizde bahsetmiştik…

Yine de tüm bu gelişmelere rağmen kripto para madencilik piyasasının %70’i hala Çin’de bulunuyor.

Kaynak: The Block

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar