X


Altcoin’lerden Çıkan Çıkana!

Altcoin ve ICO'larda son durum ne? ICO token'larına neden ilgi azaldı?
12:00
9 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Altcoin’ler, ICO’ların sunmayı vaat ettiği büyük karlar ile 2017 yılı son yarısında ve 2018 ilk çeyreğinde inanılmaz yükselişler yaşadı. Belirtilen dönemde herhangi bir ICO’ya giren, token dağıtımı sonrasında Bitcoin’e veya Dolara karşı en az %30-40 arası bir getiri sağlıyordu. Bu yüksek getiri ilginin artmasına ve tüm ICO’ların bir şekilde yatırım alarak büyümesine neden olmuştu..

Akabinde ICO’larla dağıtılan token’lar ardı ardına borsalara eklenmeye başladı. Aslında kalitesi olmayan ve batmaya mahkum ICO’lar bile bu dönemde borsalarda listelenmeye başladılar. Elbette bu listelenme için ICO’lar gelirlerinden bu borsalara ödemeler yaptılar ki bu ödemelerin $10.000 ile $100.000 arası olduğu bilinmektedir. Ancak geçen zamanda gerek Bitcoin fiyatının düşmesi ile başlayan süreçte altcoin’lere ilginin azalması, gerekse ICOların aslında sadece %5’inin yürüyebilecek bir projeye dönüşeceği gerçeği karşısında ilgi inanılmaz derecede azaldı. 2017 yılında yapılan ICO’lardan, 2018 yılında token dağıtanların hepsi zarar etti. 2017 yılında token satanların da benzer durumda olduğunu söylemek mümkün.

Bu gelişmeler ışığında, başta ICO’lardan gelen token’lar olmak üzere, altcoin’lere olan yatırımlar ve borsaların gelirleri inanılmaz düştü. Bunların akabinde özellikle ICO’lardan gelen, büyük kayıplara neden olan ve hacmi olmayan tokenler borsalardan çıkarılmaya başlandı. Bazı örnekler şu şekilde;

OKEX – 50den fazla tokenı Ekim 2018 sonunda çıkardı.

Bittrex – 3 tokenı Kasım 2018 başında çıkardı.

..

Bu liste uzayıp gidebilir, ICO’lardan gelen token’ları tek tek listelerinden çıkarmaya başlamalarının temel nedenlerinden biri oluşan kayıplar nedeniyle ilgisizlik ve hacim düşüklüğü olabilir. Ancak yatırımcılara yüksek vaadler sunan ve sonunda büyük zararlara uğratan ICO token’ları bu süreçte büyük yara aldı. Artık yeni bir ICO kurgulamak ve yatırım almak oldukça zorlaştı; çünkü kayıplar inanılmaz boyutlara çıktı. Örneğin ICOStats verilerine göre Aurora isimli ICO token başına $3.00 topladı ve şu anda token’ın değeri $0.028. Yanlış okumuyorsunuz %99.9999 gibi bir oranda kayıp yaşanmış. Ne yazık ki Aurora tek değil ve son da olmayacak.

Her zaman belirttiğimiz gibi ICO’lara girerken yatırımcılar dikkatli olmalı, kaybettiklerinde onları etkilemeyecek bir miktarda yatırım yapmalılar. Ayrıca sadece 1-2 ICO değil, riski dağıtarak aynı miktarı en az 20-30 ICO’ya yaymalılar.

Sonuçta; ICO’lar melek yatırımcılığın küçük yatırımcının ayağına gelmiş hali. Bu açıdan bakıldığında herkes melek yatırımcı olabilir, ancak önemli olan tüm yumurtaları aynı sepete koymamak, riski dağıtmak ve hiç bir zaman kaybetmeyi göze alamayacağınız rakamlarla kripto piyasasına girmemek..

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar